Про Вовчанськ Галерея Звернення до головиКонтакти

Вовчанська міська рада

Офіційний сайт Вовчанської міської ради

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 

Про Вовчанськ

ПАСПОРТ

територіальної  громади

 

 

МІСТА  ВОВЧАНСЬКА

2016 рік

 

 1. Місто Вовчанськ та його історія.

Населений пункт місто Вовчанськ – районний центр Вовчанського району, розташований на обох берегах річки Вовчої, яка є лівою притокою Сіверського Дінця, довжина її 90 км, з них – 58,3 км в межах Вовчанського району, в північно-східній частині Харківщини.

Історія Вовчанщини починається ще з пізнього палеоліту, коли Східна Європа через зміни кліматичних умов була вкрита льодовиком, а річки, що брали початок з льодовика підчас його танення, утворювали долини-тераси вздовж Сіверського Дінця.

Потім ця місцевість була вкрита морем, що відступило на південь, залишивши великі товщі крейди, які виступають прямо на поверхню. За часів неоліту на території теперішнього Вовчанського району мешкали племена землеробів і скотарів.

Територія Вовчанщини – на початку сьомого сторіччя до нашої ери – входила до складу Скіфії, потім – була спустошена набігами сарматів та гунів, крім того, до нашого часу збереглися залишки поселень Черняхівської та Салтівської культур.

На північному заході від сучасного Вовчанська лежав Муравський шлях,  відомий у літописах як головний торговий шлях із Криму в Русь. Через це землі сучасної Вовчанщини зазнавали постійних набігів татар. Тому, в 1674 році Білгородський воєвода Ромадановський звернувся до царя Олексія Михайловича з листом, у якому доповів про існуючу небезпеку від татар для цієї місцевості – Вовчі Води. Від царя він одержав наказ «заснувати поселення на Вовчих Водах і скликати на проживання черкасів з Малоросії». Це було доручено здійснити Мартину Прокоповичу Старочудному. Він оглянув місцевість біля річки і у 1674 році, разом з козаками Чугуївського полку, які несли службу на Нежегольському городищі, побудував слободу з земляним укріпленням, яка і понині зветься Городище (Чапліївка). Укріплені поселення в ті часи будували на високих місцинах, що мали природний захист – ліс, річку, і були оточені луками, так необхідними для вигодовування худоби.

Спочатку слобода Вовчі Води розташовувалася на правому березі річки під крейдовою горою, ближче до старого городища. Свою назву вона одержала від річки, а річка – від численних вовчих зграй, що жили в лісах. Приблизно через чверть століття слобода була переселена на лівий берег річки. Переміщенню слободи передував татарський набіг і велика пожежа 1688 року.

 Вовчанськ у старовину називався Вовчі Води ще і тому, що вся місцевість була залита водою від річки Вовчої, котра брала початок з «вовчої ями».

Одними з перших поселенців Вовчих Вод були черкашини, біглі з-під Корочі, Гороховатські – з польського кордону, Нежути (вул. Короленко більш 200 років називалися вул. Нежути), Хайли, Помазуни.

         Приблизно з другої чверті ХVII сторіччя містечко Вовчі Води почало втрачати значення військово-сторожового поселення і стало розвиватися як адміністративний центр. Воно стає сотенним містечком Харківського козачого Слобідського полку.

         У 1732 році у Вовчих Водах нараховувався 331 житель. Основну частину населення (159 чоловік) складали козаки і піддані (51 чоловік) місцевого сотника. Крім того, у панському дворі було 7 працівників.

Після ліквідації полкового устрою містечко стало центром однойменного комісарства, з 1773 року – містечком Хотомлянського комісарства Харківської провінції Слобідсько-Української губернії. У 1776 році воно приймає сучасну назву – Вовчанськ. У 1870 році стає повітовим “окружним” містом Харківського намісництва, а з 1796 року – повітовим містом Слобідсько-Української губернії, з 1835 р. – Харківської губернії. Козаки були перетворені у військових поселенців і обкладені подушною податтю. Був заснований герб Вовчанська: вовк, що біжить уздовж річки.

         На той час нараховувалося 2078 жителів, у т. ч. 2037 військових поселенців, 13 підданих, 19 чоловік колишньої козацької старшини, 9 чоловік духовенства. До середини XIX ст. населення Вовчанська досягло 9 тисяч чоловік. У 1865 році 72,4 % складали військові поселенці, 14,4 % – міщани і цехові, 14,2 % – інші категорії населення.

 Більшість жителів Вовчанська займалися сільським господарством і частково – ремеслами. До середини XIX ст. скільки-небудь значних промислових підприємств у місті не було. У відомостях про фабрики і заводи Харківської губернії за 1846 рік згадується тільки два – салотопний і цегельний заводи.

         Важливу роль у торговому житті міста відігравали ярмарки. У XVII ст. їх щорічно проводилося приблизно по 7-9 у рік, влаштовувалися і невеликі торги. На ярмарках продавалися як привізні, так і місцеві товари. Сукно, шовкові, парчеві і прядив’яні тканини, срібний, олов’яний, дерев’яний, глиняний посуд, колеса, бочки, рогата худоба, коні, вівці, птахи, риба, хліб та ін.

         У 1887 році в місті було 4 крамниці. Медичного обслуговування не було. Тільки за 1828 рік є відомості про лікарню на 20 ліжок. Смертність серед населення була надзвичайно високою, особливо під час епідемій. Так у 1831 році від холери померло 70 чоловік, а в 1848 році – 240 чоловік.

         Початкова школа у Вовчанську з’явилася лише десь наприкінці XVII століття, а в 1802 році відкрилося повітове училище.

         На початку XIX століття Вовчанськ – типове повітове містечко степової смуги Росії. Довгий час міські будинки, у тому числі і державні установи – казначейство, військова присутність, земський суд та інші, а також будинки поміщиків і заможних купців, були криті соломою і більш схожі на сільські хати, відрізнялися лише розмірами. Вулиці були намощені, вуличного освітлення на них не було, воду брали з криниць, колодязів з “журавлями” і просто з річки. Навіть церкви були дерев’яні. Першим кам’яним будинком Вовчанська був собор, побудований у 1844 році на кошти місцевого купця Прошкіна. Лише в другій половині XIX сторіччя Вовчанськ став поступово здобувати вигляд міста. Місто розросталося з окремих селищ, розкиданих на великій долині ріки Вовчої. Центром міста стала базарна площа, де збиралися щорічні великі ярмарки і щотижневі базари. Центральними вулицями міста стали: Білгородська (з півдня на північ), Соборна (від собору в центрі до моста через річку Вовчу), а також Духовна, Дворянська (називалися за населенням, що жило на них). Деяким вулицям були дані назви від перших жителів – Нежутинська, Писарівська, сучасна вулиця Гоголя називалася Погорілою (від великої пожежі, що приблизно в 60-х роках XIX сторіччя знесла  ледве чи не всю північно-західну частину містечка).

 Околиці Вовчанська довгий час зберігали своє первісне найменування часів раннього заселення слободи: Перші Заводі (від слів “за водою”, тобто річкою), Другі Заводі, Лебедяче озеро, Піски, Кисле (від болотистої місцевості і малих озер), Чапліївка, Городище, Герлегівка. В міру осушення заболочених берегів річки Вовчої розросталося місто з північного сходу до південного заходу. В другій половині XIX століття трохи оживився промисловий розвиток Вовчанська. У 1865 році в місті працювало два цегельних, салотопний і пивоварний заводи, паровий млин і завод сальних свічок. Через 15 років тут уже нараховувалося 15 підприємств. Продовжувало розвиватися ремісне виробництво. У 1865 році в місті нараховувалося ремісників з родинами 45 чоловік, у 1893 році – 1082 чоловіки, у т.ч. 480 майстрів, 354 робітники, 248 учнів. Особливо поширені були кам’яне, пічне, теслярське, ковальське, м’ясне і ковбасне, швацьке, хлібопекарське ремесла.

         Після реформи 60-х років XIX сторіччя колишні військові поселенці Вовчанська мали 10382 десятини наділеної землі, що в середньому складало 3,3 десятини на душу. Подальшому пожвавленню господарської діяльності міста, появі нових підприємств, що переробляють сільськогосподарську сировину, сприяло проведення з Бєлгорода в Куп’янськ через Вовчанськ залізниці. У Вовчанську в 1912 році діяли два маслоробних заводи з 50 робітниками, холодильний завод, на якому працювало 30 чоловік, два цегельних заводи, салотопний, пивоварний заводи, завод сальних свічок, паровий млин, друкарня. У 1914 році в місті нараховувалось 2564 ремісники. Селянське населення міста займалося ткацтвом, столярною справою, виготовленням бочок, чесальних гребенів, ткацьких верстатів. У 1913 році відкриті кондитерські, бакалійні й інші магазини. На жаль, надзвичайно мало уваги приділялося благоустрою міста. Місцева газета «Вовчанський земський листок» змушена була констатувати, що у Вовчанську «ні водопроводу, ні сучасного освітлення, ні гарних квартир, а бруду і пилу хоч відбавляй». Електричне освітлення з’явилося в місті в 1914 році. Медичне обслуговування було поставлено погано. Лікарня по числу ліжок скоротилася до 16. У ній працював лише один лікар. З 1910 року існували фельдшерський і акушерський пункти.

         З ініціативи місцевої інтелігенції в 1893 році в приватному будинку була створена суспільна бібліотека, фонд якої за 20 років зріс до 11 тисяч книг. На кошти земства в 1906 році побудований народний будинок. У ньому показувалися вистави українські і російські аматорські театри.

         У 1912 році був відкритий кінематограф, а роком пізніше – музей.

В післяреволюційні роки місто одержало новий розвиток. Налагоджувалося медичне обслуговування. У 1921 році була відкрита поліклініка і санаторій на 40 чоловік. У місті працювало 14 лікарів, 20 помічників лікарів, 12 сестер, 12 акушерів.

         У 1916 році в місті діяло дві церковнопарафіяльні школи, два двокласних училища, учительське семінарія, ремісне училище, сільськогосподарська школа,  відкриті курси сестер милосердя. На початку 20-х років відкрита перша семирічна школа, а в 1920 році почав роботу педагогічних технікум. Були побудовані нові підприємства, розширені і реконструйовані старі. У листопаді 1927 року почала працювати фабрика по виробництву хусток, у 1928 році – ткацька фабрика. В 1930 році були відкриті швальня та інкубаторна станція. У 1937 році почала працювати фабрика дитячого взуття, були організовані дві промислові артілі – по виробництву кондитерських виробів і по пошиттю та ремонту одягу. У 1939 році відкриті ковальсько-ремонтна і слюсарно-механічна майстерні, завершилося будівництво вапняного заводу.

         Вживалися заходи до здійснення загальної початкової освіти. У 1936 році у Вовчанську відкрита ще одна семирічна школа. Усього в місті було три середні і дві семирічні школи, у яких працювало 183 учителя. Працювали в місті 3 технікуми – педагогічний, механізації сільського господарства, медичний.

 У клубі, починаючи з 1937 року демонструвалися звукові фільми. Книжковий фонд усіх бібліотек складав 77 тисяч книг.

         Після розв’язання фашистською Німеччиною війни проти СРСР на початку листопада 1941 року гітлерівці на кілька днів захопили Вовчанськ, однак, частини Червоної Армії, завдавши ворогу відчутний удар, звільнили місто. Трудящі прифронтового Вовчанська забезпечували виконання замовлень для фронту, здійснювали допомогу військовим частинам продуктами, фуражем, транспортом. Але 10 червня 1942 року фашисти знову захопили Вовчанськ. Його окупація цього разу продовжувалася до 10 лютого 1943 року. Гітлерівці нанесли місту величезний збиток. Вони зруйнували всі промислові підприємства, залізничну станцію, школи, медичні установи.

         Після звільнення міста його мешканці приступили до відновлення зруйнованого господарства. До кінця 1945 року працювали майже всі промислові підприємства. У 1945-1950 роках було не тільки завершене відновлення старих промислових підприємств, але і споруджені нові. Зокрема, обозний завод, розширений промкомбінат, перетворений у 1946 році у швацько-взуттєвий комбінат. До 1950 року була цілком відновлена медична мережа. Крім районної лікарні на 185 ліжок, працювали два диспансери, станція швидкої допомоги, зубопротезний кабінет, дитячі ясла на 125 вихованців, будинок немовляти.

         Почали роботу 5 загальноосвітніх шкіл, де навчалося 2420 дітей і викладали 82 учителя. Були відкриті кінотеатр, районний будинок культури, районна і дитяча бібліотеки, літній кінотеатр.

 Протягом наступних років у місті велика увага приділялася подальшому розвитку промислового виробництва.

         У грудні 1970 року була переведена в нову сучасну будову взуттєва фабрика, реконструйована – текстильна, котра в 1975 році випускала в рік більше 12 мільйонів погонних метрів бавовняних тканин. Продуктивність олійно-екстракційного заводу зросла до 57,4 тисячі тонн олії на рік. Цегельний завод робив до 26 мільйонів штук цегли на рік. Автотранспортне підприємство до 1975 року розпоряджалося 75 автобусами, 15 легковими таксі, великим парком вантажних і спеціальних автомобілів.

         У 1975 році в місті нараховувалося 22 промислових, транспортних, будівельних підприємства, на яких працювало понад 5 тисяч робітників.

          Покращилося побутове обслуговування – було побудовано водопровід довжиною 11 км, лазнево-пральний комбінат, будинок побуту, телеательє.

         З’явилися в центрі нові п’ятиповерхові будинки, центральна площа, на Пролетарському Полі виник новий житловий масив, потім – масив на Рубіжанському Шосе, і було побудовано ряд багатоповерхівок при активній участі Вовчанського агрегатного заводу.

Хоча, з початком існування України як самостійної держави кілька підприємств у місті припинили своє існування, з часом частина з них не лише відродилася, а й економічно зміцніла. Зокрема, нове дихання одержав олійно-екстракційний завод, не здав позицій і ВАТ «Вовчанський агрегатний завод», активно розвивається Вовчанський держлісгосп.

За останні кілька років на краще змінилося обличчя центру міста.

         Сьогодні у місті діють такі навчальні заклади: технікум механізації та медичний коледж, гімназія, ліцей, три школи, чотири дитячих садка, крім того, районний будинок творчості, діє історико-краєзнавчий музей, музична школа, будинок культури.

 Кілька років тому на новому місці, на території колишнього училища льотчиків ДТСААФ СРСР, було відкрито міський ринок. 

         Місто зараз має стале автобусне сполучення як із обласним центром, так і з селами району, діють три міські маршрути. Реконструйований залізничний вокзал  слугує відмінною візитною карткою нашого прикордонного міста для подорожуючих залізницею.

Більше трьохсот років, які минули з дня заснування міста – це велетенський відрізок часу, заповнений подіями, свідками та рушіями яких були десятки тисяч вовчан багатьох поколінь. Велика кількість наших земляків запам’яталася сучасникам своїми трудовими та ратними подвигами, вміннями і талантами, майстерністю чи підприємливістю, та ввійшла до когорти достойних і почесних громадян свого міста на всі часи.

 Більше трьохсот років від створення Вовчанська – це лише етап у розвитку міста, центру одного з найбільших районів Харківщини. Попереду – нові історичні події, які збережуть і примножать його кращі традиції.

 1. ГеографічнІ та КЛІМАТИЧНІ УМОВИ.

Місто Вовчанськ  розташоване в північно-східній частині Харківщини.

Основною водною артерією є річка Сіверський Дінець, в яку впадає річка Вовча, та яка, в свою чергу, є лівою притокою річки Дон.

Місто знаходиться в південній частині лісостепу на межі переходу лісостепової зони в степову, яка характеризується чорноземними ґрунтами, багатим тваринним та рослинним світом.

Вовчанськ входить до складу північно-східного агрокліматичного району Харківської області з помірно-континентальним кліматом.

Серед основних природних ресурсів – крейда, глина, піски будівельні й для виробництва скла.

У кількох кілометрах від міста пролягає українсько-російський кордон. Відстань до обласного центру становить 72 км. У місті діє пункт пропуску через державний кордон з Росією «Плетенівка».

     Площа населених пунктів, що входять до складу громади – міста Вовчанська та села Плетенівка –  складає 2641,32 га.

Структура земельного фонду

№ з/п

Територія Вовчанської міської ради

Га

Землі в оренді

 

Територія, всього

у тому  числі :

2641,32

32,24

1

Сільськогосподарські угіддя

1100,52

 

2

Рілля

562,00

 

3

Ліса і інші лісовкриті площі

20

 

4

Забудовані землі

958,8

32,24

5

Ставки які знаходяться

-         на території міста

 

-

 

 

-         за територією міста

-

 

3.Населення.

Станом на 1 січня 2016 року в місті Вовчанськ проживає 18784 чоловік (в тому числі постійного населення – 18615 чоловік), в селі Плетенівка – 97 чоловік, що разом становить 40 % від кількості наявного населення району.

Кількість  населення за групами.

Показники

станом на 01.01.2012

станом на 01.01.2013

станом на

01.01.2014

станом на

01.01.2015

станом на 01.01.2016

 

Всього, чол.

19180

19100

19090

19003

18881

 

дітей дошкільного віку

1043

1043

1457

1429

1354

 

дітей шкільного віку

1990

1990

1716

1755

1790

 

громадян пенсійного віку

6830

6800

6028

6550

6170

 

працездатне населення

16240

16230

16230

9466

9567

 

кількість працюючих на підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності та господарювання

10370

10330

10330

7217

7142 

 1. Характеристика населених пунктів, що входять до складу громади.

     До складу адміністративно-територіальної одиниці входить місто районного значення Вовчанськ та сільський населений пункт Плетенівка.

Сьогодні Вовчанськ – одне із мальовничих міст області, адміністративний центр з розвинутою економікою, соціальною сферою та інфраструктурою.

Населений пункт місто Вовчанськ, в ньому:

Показники

станом на 01.01.2012

станом на 01.01.2013

станом на 01.01.2014

станом на

01.01.2015

станом на

01.01.2016

кількість дворів

5795

5795

5837

5837

5837

кількість населення

19102

19016

19029

18943

18784

в т.ч.:

дітей дошкільного віку

1038

1038

1456

1427

1350

дітей шкільного віку

1983

1903

1711

1750

1784

громадян  пенсійного віку

6805

6815

6009

6532

6154

Населений пункт Плетенівка — село (до 2012 року — селище), підпорядковане Вовчанській міській раді. Розташоване майже за 5 км від райцентру. У селі діє пункт пропуску через державний кордон з Росією «Плетенівка».

Населений пункт село Плетенівка, в ньому:

Показники

станом на 01.01.2012

станом на 01.01.2013

станом на 01.01.2014

станом на

01.01.2015

станом на

01.01.2016

кількість дворів

26

26

32

32

32

кількість населення

84

84

61

60

97

в т.ч.:

дітей дошкільного віку

5

7

1

2

4

дітей шкільного віку

7

5

5

5

6

громадян  пенсійного віку

25

27

19

18

16

Показники народжуваності та смертності:

Показники

за 2012 рік

за 2013 рік

за 2014 рік

за 2015 рік

кількість померлих

320

347

379

414

кількість народжених

223

202

232

215

 1. Бюджет Вовчанської міської ради.                                                                                                                           

Показники (тис. грн.)

 

2012 р.

2013 р.

2014 р.

2015 р.

2016 р.

Доходи місцевого бюджету всього, в т.ч.

11195,7

14361,3

14958,5

19191,7

20168,2

Доходи, що враховуються при визначені міжбюджетних трансфертів

6454,7

7140,8

7632,3

142,8

542,1

Доходи, що не враховуються при визначені міжбюджетних трансфертів

2579,0

3444,0

4317,3

11740,6

11456,0

Доходи спеціального фонду, в т.ч.

1586,3

3776,5

3008,9

452,7

1397,0

-         бюджету розвитку

610,0

2200,0

2302,5

100,0

404,5

Субвенції

575,7

590,5

-

6855,6

6773,1

Дотація

-

-

-

-

-

Видатки місцевого бюджету, в т.ч.

11195,7

14361,3

14958,5

19191,7

20168,2

-         поточні

10625,7

11788,3

11949,6

17724,4

15204,1

з яких за рахунок субвенції з бюджетів різних рівнів

1865,9

1888,4

-

6855,6

6773,1

-         капітальні

570,0

1930,0

3008,9

1467,3

4964,1

з яких за рахунок субвенції з бюджетів різних рівнів

-

-

-

-

-

Із загального обсягу видатків на утримання:

9278,5

10584,8

11949,6

17724,4

15204,1

-         орган місцевого самоврядування

993,0

1655,1

1877,7

2081,8

2667,1

-         освіта

4854,5

5178,0

6729,7

7317,0

8805,9

-         культура

25,0

25,0

100,0

0

0

-         охорона здоров’я

0

0

0

0

0

-         житлово-комунальне господарство

2063,9

1815,3

3046,4

4303,1

2900,8

-         інші

1342,1

1911,4

195,8

4022,5

830,3

Показники бюджету 2015 року відкориговані станом на грудень 2015 р., показники бюджету 2016 року – затверджені станом на 01.01.2016 р.

 1. ПІДПРИЄМСТВА, 
 2. що зареєстровані на території громади.

Основними галузями економіки громади є:

 • промисловість
 • лісове господарство та аграрний сектор
 • торгівля
 • громадське харчування та сфера послуг
 • будівництво
 • житлово-комунальне господарство
 • транспорт, дорожнє господарство та зв’язок

Промислові  підприємства.

Станом на 01.01.2016 року на території громади зареєстровані в ЄДРПОУ підприємства, які представляють харчову, переробну, легку, машинобудівну галузі промисловості.

Показники

На 01.01.2012

На 01.01.2013

На 01.01.2014

На 01.01.2015

На 01.01.2016

Всього

19

19

19

5

14

В т.ч.: акціонерні товариства

4

4

4

3

5

Кооперативна власність

2

2

2

-

-

Державна власність

1

1

1

1

1

ТОВ

12

12

12

1

7

Приватні підприємства

-

-

-

-

1

Підприємства сільськогосподарського  виробництва.

Показники

На 01.01.2012

На 01.01.2013

На 01.01.2014

На 01.01.2015

На 01.01.2016

Всього

21

21

21

9

21

в т.ч.: акціонерні товариства

-

-

-

-

-

кооперативна власність

-

-

-

-

-

господарські товариства

-

-

-

-

-

державна власність

-

-

-

-

-

ТОВ

5

5

5

1

5

Фермерські  господарства

16

16

16

6

16

Підприємства оброблюваної промисловості

-

-

-

2

-

     Основними напрямками спеціалізації цих підприємств є рослинництво та   

     переробка сільгосппродукції.

Підприємства, які є комунальною власністю територіальної

громади міста Вовчанська.

Показники

На

01.01.2015 р.

На

01.01.2016 р.

КП «Вовчанська водопровідна дільниця»

Штатна чисельність працівників, чол.

41

34

Протяжність водопровідної мережі, метрів

32,6

32,6

Кількість артезіанських свердловин

5

5

Кількість водорозбірних колонок

19

19

Кількість пожежних гідрантів

69

69

Кількість насосних станцій

2

2

Кількість одиниць автотранспортної техніки, в т.ч. спеціалізованої

5/2

5/2

КП «Вовчанські очисні споруди»

Штатна чисельність працівників, чол.

69

65

Протяжність каналізаційна мережі, метрів

9456

9456

Відсоток зношеності каналізаційної мережі

100 %

100 %

Кількість контейнерів для ТПВ на території громади

199

229

Кількість твердих побутових відходів, вивезених за рік, м3

14036

18827

       Комунальне підприємство «Вовчанська водопровідна дільниця» є правонаступником Вовчанської водопровідної дільниці комунальної власності Вовчанської міської ради, надає послуги з водопостачання з 1964 року. Споживачами послуг є населення, підприємства та організації м. Вовчанськ та селища Плетенівка Вовчанського району. Засноване на комунальній власності і підпорядковане Вовчанській міській раді.

Основним видом діяльності підприємства є надання різним категоріям споживачів (населення, бюджетні установи та організації, госпрозрахункові СГД) послуг з каналізації, відведення й очищення стічних вод, крім того, вивезення твердих та рідких побутових відходів спеціалізованим автотранспортом.

           Серед актуальних проблем водопровідно-каналізаційного господарства міста – зношеність водопровідної та каналізаційної систем, необхідність переоснащення технічної бази, встановлення енергозберігаючого обладнання, необхідність заміни головних насосів на КНС, придбання спеціального автотранспорту для вивезення твердих побутових відходів, встановлення лічильників для контролю видобутку питної води, розширення мережі централізованого водопостачання.

Інші комунальні підприємства.

Найбільшим з комунальних підприємств міста є Вовчанське підприємство теплових мереж.

Штатна чисельність Вовчанського підприємства теплових мереж станом на 01.01.2016 року – 87 чол., на балансі знаходиться 7 котелень, три з яких обслуговують місто Вовчанськ:

1) котельня по вулиці Досвітнього – в експлуатації з 1988 року;

2) котельня по вулиці Шевченка – в експлуатації з 1992 року;

3) котельня по вулиці Рубіжанське шосе – в експлуатації з 1997 року.

Опалювальна площа в цілому по місту становить 118 тис. м².

Відділ благоустрою міста.

Ще одним представником житлово-комунального господарства міста є Відділ благоустрою міста. Це бюджетна установа, яка утримується за рахунок коштів міського бюджету. Штатна чисельність працівників відділу станом на 01.01.2016 року – 44 чол.

Відділом благоустрою постійно виконуються наступні роботи:

 • прибирання вулиць центральної частини міста (підмітання, збирання сміття, побілка бордюрів);
 • періодичне прибирання (косіння бур’янів, збирання та вивезення сміття) інших вулиць міста;
 • утримання в належному стані парків, скверів міста;
 • утримання кладовищ та братських могил;
 • косіння бур’янів вздовж узбіч доріг, прибирання сміття на узбіччях;
 • утримання мережі вуличного освітлення (ремонт та заміна світильників, заміна ламп);
 • ремонт, прибирання дитячих та спортивних майданчиків;
 • щоденне прибирання сміття біля контейнерів для ТПВ;
 • утримання зелених насаджень (посадка, полив та інший догляд, обрізання кущів, ліквідація аварійних дерев);
 • ліквідація стихійних звалищ сміття на території міста;
 • облаштування водовідвідних канав та дренажних труб міських водостоків;
 • підтримання порядку в місцях масового відпочинку громадян;

       -    профілювання грейдером ґрунтових доріг та узбіччя;

 • утримання мостів та підходів до них;
 • утримання зупинок громадського транспорту;
 • в зимовий період – очищення автодоріг від снігу та полою, посипання протиожеледними засобами.

Підприємства торгівлі.

      Станом на 01.01.2016 року на території громади зареєстровано 20 підприємств торгівлі з організаційно-правовою формою господарювання Товариство з обмеженою відповідальністю, в тому числі 1 ринок (стаціонарний, зі змішаним асортиментом товарів).

Підприємства обслуговування населення за видами діяльності.

За типом діяльності

На

01.01.12

На

01.01.13

На

01.01.14

На

01.01.15

На

01.01.16

Будівельні

3

8

8

2

4

Поштового зв’язку

1

1

1

4

3

Телефонного зв’язку

1

1

1

1

1

Засоби масової інформації

3

3

3

3

3

Поліграфія

1

1

1

1

1

Торгівля та громадське харчування

117

117

117

33

31

Фонди загальнообов’язкового соціального страхування

3

3

3

2

4

Банківські установи

7

7

7

6

4

Інші послуги населенню, в т. ч. побутові

79

79

79

142

27

 1. ЖИТЛОВИЙ ФОНД.

Територія міста Вовчанська включає 130 вулиць та провулків, села Плетенівка – 5 вулиць. Житловий фонд міста складає 111,9 тис. м² загальної площі, на території міста є 69 багатоповерхових житлових будинків, які обслуговуються об’єднаннями співвласників житлових будинків «Вовчанськжитлосервіс», «Комфорт», «Береза – 14», «Затишок – 42», «Рубіжанське Шосе, 14», «Пролетарське Поле, 15», «Рубіжанське Шосе, 14А», «Чкалова, 20А», «Комфорт – 7», «Шанхай».

Програмою економічного і соціального розвитку міста на 2016 – 2022 рр. передбачені кошти на надання фінансової підтримки об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків на проведення капітального ремонту покрівель багатоповерхових будинків та реалізацію програм по енергозбереженню.

 1. Охорона здоров’я.

        Мережа лікувальних закладів м. Вовчанська включає Комунальний заклад охорони здоров’я «Вовчанська центральна районна лікарня», Комунальний заклад охорони здоров’я «Центр первинної медико-санітарної допомоги Вовчанського району», Комунальний заклад охорони здоров’я «Обласний протитуберкульозний диспансер № 2», ТОВ Центр здоров’я «Промінь», приватні кабінети медичного обслуговування.

У складі КЗОЗ «Вовчанська ЦРЛ» функціонують:

 • Стаціонарні відділення на 133 ліжка:
 • терапевтично-неврологічне (терапевтичних – 30, неврологічних – 13),
 • хірургічне (хірургічних – 30, травматологічних – 5),
 • акушерсько-гінекологічне (пологових – 20, гінекологічних – 10),
 • педіатричне (10 ліжок), інфекційне (дорослих ліжок – 5, дитячих – 7),
 • відділення екстреної невідкладної медичної допомоги (3 ліжка).
 • Поліклінічне відділення, в якому прийом ведуть 50 фахівців, з яких 15 здійснюють обов’язковий прийом у 2 зміни (за 2015 рік – 570 відвідувань за зміну), діють 35 ліжок денного стаціонару.

Показники

Станом на 01.01.2015 року

Станом на 01.01.2016 року

КЗОЗ «Вовчанська ЦРЛ»

КЗОЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги»

КЗОЗ «Вовчанська ЦРЛ»

КЗОЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги»

Загальна кількість медичного персоналу

277

122

277

120

Кількість медперсоналу по ФП села Плетенівка

-

1

-

1

Кількість відвідувань поліклініки за рік

285305

127349

286320

128783

Кількість відвідувань ФП села Плетенівка

125

734

121

811

Кількість ліжок денного перебування, проведено ліжко-днів

35/16986

120/32076

35/15823

120/43440

Кількість ліжок цілодобового перебування

133/39572

-

133/37227

-

Кількість амбулаторій

-

18

-

18

 1. Освіта.

 Мережа освітніх закладів міста Вовчанська задовольняє потреби територіальної громади в здобутті дошкільної, загальної середньої та професійної освіти.

 Дошкільна освіта є обов’язковою первинною складовою безперервної освіти. Поліпшення якості дошкільної освіти є необхідною умовою для розвитку особистості.  Дошкільну освіту здійснюють чотири дитячих садки, що знаходяться на утриманні Вовчанської міської ради. В цих дошкільних навчальних закладах відкрито 24 групи. На 2015-2016 навчальний рік спискова чисельність дітей становить 610 чоловік, з них – 126 дітей ясельного віку та 484 дитини садового віку.

В місті Вовчанську станом на 01.01.2016 року функціонує 3 загальноосвітніх школи І-ІІ та І-ІІІ ступенів, одна гімназія, один ліцей, в яких навчається 1790 учнів.

Для порівняння – станом на 01.01.2015 р. функціонувало 4 загальноосвітніх школи, один ліцей, одна гімназія, в яких навчалося 1732 учні.

Крім того, на території громади функціонують комунальний заклад охорони здоров’я «Вовчанський медичний коледж» Харківської обласної ради, Вовчанський технікум Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка та одна позашкільна установа – Вовчанський районний будинок дитячої та юнацької творчості.

 Вовчанський медичний коледж – державний вищий навчальний заклад І рівня акредитації, який готує  молодших спеціалістів за двома спорідненими спеціальностями «Лікувальна справа» та «Сестринська справа» за напрямом «Медицина».

Вовчанський технікум Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка – підрозділ вищого навчального закладу, що здійснює підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікаційного рівня робітників, фахівців середньої ланки, спеціалістів та керівного персоналу сільського господарства України.

 1. ЗАКЛАДИ КУЛЬТУРИ. РЕЛІГІЙНІ ГРОМАДИ.

До переліку закладів культури міста входять:

 • Будинки культури – 1
 • Бібліотеки – 3
 • Музеї – 1
 • Музичні школи – 1

Культурними закладами міста проводяться концертні програми міста з нагоди державних свят та знаменних дат, тематичні вечори, концерти професійних майстрів, театральні вистави та молодіжні танцювально-розважальні програми, в тому числі за участю колективів художньої самодіяльності, таких як хор ветеранів, ансамбль танцю «Радість», клуб спортивного танцю «Рапід» та інших. Міська рада є не лише активним учасником культурно-масових заходів, але й, здебільшого, їх ініціатором.

Нині, як і багато віків тому, Вовчанськ славиться своїми традиціями та духовними святинями. У місті побудована Свято-Жено-Мироносицька церква. На території міста співіснують такі релігійні громади:
-  Українська православна церква Київського патріархату
-  Євангельські християни (баптисти)
-  Адвентисти сьомого дня
-  Християни віри Євангельської «Благовіст»

 1. СПОРТИВНІ ЗАКЛАДИ ТА СПОРУДИ.

Спортивні школи

1

Спортивні  споруди

 

Стадіони

2

Спортивні зали

10

Спортивні майданчики

2

Приміщення для фізкультурно-оздоровчих занять

5

з них: з тренажерним обладнанням

2

Інші спортивні споруди, футбольні поля

3

 1. ОСНОВНІ ІСТОРИЧНІ ТА АРХІТЕКТУРНІ ПАМ’ЯТКИ.

     На території міста знаходиться 23 об’єкти, які протягом 1972 – 1991 рр. визнані історичними пам’ятками, з них – 12 могил, в тому числі братських, часів Другої Світової війни, могила Бабенка В.О., археолога, першовідкривача салтівської культури, будинок колишньої семінарії, у якій в 1907 – 1909 рр. викладав письменник-драматург Треньов К.А., крім того – пам’ятники та пам’ятні знаки на честь історичних особистостей та подій.  

     На території міста Вовчанська знаходяться 3 пам’ятки археології – урочище Городище  (VIII-X ст.), поселення салтівської культури «Чапліївка» (VIII-X ст.), кургани на околиці міста (III тис. до н.е. – I тис. н.е.).

     Пам’ятками містобудування і архітектури, які до сьогодення збереглися на території міста, вважаються будинок Колокольцова (гуртожиток Вовчанського медичного училища по вул. Гагаріна), будинок Земської управи (в якому знаходиться Управління соціального захисту населення та Фінансове управління Вовчанської РДА по вул. Соборній, 100), будинок учительської семінарії (колишній корпус школи-інтернату № 5 по вул. Пушкіна), будинок Реального училища (колишній корпус школи-інтернату № 5 на перехресті вулиць Соборної і Пушкіна), двоповерхова будівля школи (в якій знаходиться міський ліцей № 2 на перехресті вулиць Гагаріна та Жовтневої).

 1. СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ ПРОБЛЕМИ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО ЇХ ВИРІШЕННЯ.

         Основна мета розвитку міста, в тому числі і в 2016 році – створення гідних умов життя і праці для жителів територіальної громади, підвищення рівня благоустрою міста, покращення його санітарного стану, сприяння розвитку житлово-комунального господарства, капітальний ремонт наявного житлового фонду та вуличного покриття, забезпечення сталого функціонування соціальної інфраструктури та житло-комунального господарства, охорона довкілля, раціональне використання природних ресурсів, збереження та поповнення історико-культурної та природної спадщини.

Проблемні питання та завдання соціально-економічного розвитку міста

Шляхи вирішення

Будівництво

Прийняття Генерального плану Вовчанська

Фінансування з міського бюджету

Будівництво каналізаційної мережі та КНС-1, КНС-2 по вул. Рубіжанське Шосе та по вул. Пролетарське Поле

Фінансування з обласного і міського бюджету

Виготовлення проекту будівництва нового цвинтаря, відведення земельної ділянки під будівництво

Фінансування з міського бюджету

Закриття міського сміттєзвалища, будівництво сміттєпереробного заводу

Фінансування з обласного і міського бюджету

Проектування та будівництво міні-ТЕЦ

Фінансування за рахунок інвесторів

Будівництво сучасних зупинок громадського транспорту

Фінансування за рахунок інвесторів

Реконструкція будівлі ясла-садка № 1 з відкриттям додаткових груп

Фінансування за рахунок Європейського банку реконструкції та розвитку

Закінчення будівництва та прийняття в експлуатацію фізкультурно-оздоровчого комплексу

Фінансування з обласного бюджету

Землеустрій

Виготовлення експертної оцінки земель не сільськогосподарського призначення

Фінансування з міського бюджету

Житлово-комунальне господарство

Часткове переоснащення матеріально-технічної бази КП «Вовчанські очисні споруди»

Фінансування з обласного бюджету

Запровадження системи роздільного збирання твердих побутових відходів

Фінансування з обласного і міського бюджету

Реконструкція очисних споруд в с. Гатище

Фінансування з обласного бюджету

Капітальний ремонт покрівлі адміністративно-виробничого корпусу очисних споруд

Фінансування з обласного бюджету

Розроблення схеми стаціонарного розташування контейнерів по території міста

Фінансування з міського бюджету

Встановлення лічильників видобутку води та запровадження системи обліку видобутку води по КП «Вовчанська водопровідна дільниця»

Фінансування з обласного і міського бюджету

Перехід на автоматизовану систему розрахунків за послуги водопостачання, водовідведення та вивезення побутових відходів

Фінансування з обласного і міського бюджету

Забезпечення 100 % споживачів лічильниками питної води з автоматичним зняттям показань

Фінансування з обласного і міського бюджету

Відновлення водорозбірних колонок, шахтних колодязів та пожежних гідрантів  по території міста

Фінансування з міського бюджету

Будівництво мережі централізованого водопостачання мікрорайону Кисляківка, вулиць міста від Пролетарської до Папаніна

Фінансування з обласного і міського бюджету

Частковий ремонт будівлі КП «Вовчанська водопровідна дільниця»

Фінансування з міського бюджету

Реконструкція діючої водопровідної мережі

Фінансування з обласного і міського бюджету

Оптимізація перетікань реактивної електроенергії, встановлення пристрою для компенсації реактивної потужності для КП «Вовчанська водопровідна дільниця»

Фінансування з обласного і міського бюджету

Заміна насосних агрегатів по КП «Вовчанська водопровідна дільниця»

Фінансування з міського бюджету

Житловий фонд

Проведення капітального ремонту покрівель багатоповерхових житлових будинків

Фінансування з обласного бюджету

Реалізація програм енергозбереження в багатоповерхових житлових будинках (заміна склопакетів, вхідних дверей, утеплення, встановлення світлодіодного освітлення)

Фінансування з обласного і міського бюджету

Благоустрій міста

Забезпечення систематичного збирання та вивезення твердих побутових відходів

Фінансування з міського бюджету

Утримання в належному санітарному стані міського сміттєзвалища

Фінансування з міського бюджету

Ліквідація стихійних сміттєзвалищ

Фінансування з міського бюджету

Ремонт асфальтного покриття та відновлення освітлення житлового масиву «Центральний»

Фінансування з міського бюджету

Утримання в належному стані міських цвинтарів (прибирання і вивезення сміття, видалення аварійних дерев)

Фінансування з міського бюджету

Відновлення канав водовідведення

Фінансування з міського бюджету

Облаштування нових дитячих майданчиків, ремонт та доукомплектування існуючих

Фінансування з міського бюджету

Видалення аварійних дерев на території міста, висадка молодих дерев, розведення квітників, догляд за зеленими насадженнями

Фінансування з міського бюджету

Реконструкція та розширення мережі вуличного освітлення

Фінансування з міського бюджету

Проведення капітального ремонту доріг по вул. Свердлова та Хлібороба

Фінансування з міського бюджету

Проведення поточного ремонту асфальтного покриття на деяких вулицях міста

Фінансування з міського бюджету

Нанесення дорожньої розмітки, облаштування пішохідних переходів

Фінансування з міського бюджету

Утримання в належному стані міських парків

Фінансування з міського бюджету

Заміна табличок з назвами вулиць

Фінансування з міського бюджету

Придбання трактора з навісним обладнанням, роторної коси, мотопомпи, бензопил та іншого обладнання для виконання робіт з благоустрою міста

Фінансування з міського бюджету

Розчищення русла річки Вовчої, облаштування пляжів та місць відпочинку

Фінансування з Державного фонду охорони навколишнього природного середовища

Освіта

Встановлення електричного опалення в дитсадку № 7

Фінансування з районного і міського бюджету

Проведення робіт по утепленню дитячих садків міста та реконструкції опалювальних систем

Фінансування з міського бюджету, фінансування з обласного бюджету в рамках програми «Разом в майбутнє»

Заміна в дошкільних навчальних закладах міста ламп на світлодіодні

Фінансування з районного і міського бюджету

Придбання постільної білизни та матеріалів для поточного ремонту даху дитсадка № 2

Фінансування з районного і міського бюджету

Встановлення в ДНЗ міста лічильників активної та реактивної енергії

Фінансування з міського бюджету

Заміна опалювального котла в дитсадку № 2

Фінансування з міського бюджету

Завершення капітального ремонту покрівлі в дитсадку № 7

Фінансування з обласного бюджету

Забезпечення харчування дітей в ДНЗ з урахуванням санітарних норм

Фінансування з міського бюджету

Оновлення ігрових майданчиків ДНЗ

Фінансування з міського бюджету

Охорона здоров’я

Капітальний ремонт відділення інтенсивної терапії та відділення екстреної допомоги із застосуванням енергозберігаючих технологій

Фінансування з обласного бюджету

Торгівельне, побутове і транспортне обслуговування населення

Облаштування об’єктів торгівельного та побутового обслуговування населення елементами безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та особливими потребами

Фінансування з районного і міського бюджету

Впорядкування та облаштування місць для ярмаркової та вуличної торгівлі

Фінансування з районного і міського бюджету

Облаштування місць для паркування автотранспорту, в тому числі – для паркування транспортних засобів інвалідів

Фінансування з міського бюджету, залучення сторонніх інвестицій

Розробка нових, коригування існуючих  маршрутів міського транспорту

Визначення потреб населення, громадські обговорення

Відновлення існуючих, встановлення нових знаків регулювання дорожнього руху

Фінансування з міського бюджету

Культура

Поточний ремонт пам’ятного знаку, присвяченого Чорнобильській трагедії

Фінансування з міського бюджету

Проведення мистецьких заходів з нагоди знаменних дат та державних свят

Фінансування з міського бюджету

Придбання штучної ялинки з прикрасами

Фінансування з міського бюджету

Реконструкція нового приміщення для міського музею

Фінансування з районного і міського бюджету

Соціальний захист населення

Проведення заходів, спрямованих на підвищення соціального захисту населення, в тому числі ветеранів війни, дітей-сиріт, одиноких непрацездатних громадян та інших малозахищених категорій населення

Фінансування з міського бюджету

Фізична культура і спорт

Здійснення організаційної та фінансової підтримки усіх напрямків фізичної культури і спорту, поширених в місті (бокс, футбол, волейбол, дзюдо, велоспорт та інші)

Фінансування з районного і міського бюджету, залучення сторонніх інвестицій

Облаштування фізкультурно-оздоровчого комплексу

Фінансування з обласного бюджету

 1. ЗАКЛЮЧНЕ СЛОВО.

Вовчанськ – наша батьківщина, тут ми народилися, виросли, здобули освіту, знайшли друзів, зустріли долю... Це місто, яке славиться талановитими, працелюбними, відповідальними та чуйними людьми, вони – головне багатство нашого міста. Завдяки їм Вовчанськ живе і розвивається.

Багато зроблено, але ще більше необхідно зробити, тому, що ми живемо на землі наших пращурів, любимо цей куточок рідного краю, збагачуємо і прославляємо його добрими справами, та саме з ним пов’язуємо надії на майбутнє своїх дітей, онуків, для яких ми і живемо, і працюємо.

Вовчанський  міський  голова                                                   В.С.Шевченко