Про Вовчанськ Галерея Звернення до головиКонтакти

Вовчанська міська рада

Офіційний сайт Вовчанської міської ради

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 

Про Вовчанськ

ПАСПОРТ

територіальної  громади

 

 

 

МІСТА  ВОВЧАНСЬКА
та села ПЛЕТЕНІВКА Вовчанського району
Харківської області

 

2020 рік

 

 1. ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Населений пункт місто Вовчанськ – районний центр Вовчанського району, розташований на обох берегах річки Вовчої, яка є лівою притокою Сіверського Дінця, довжина її 90 км, з них – 58,3 км в межах Вовчанського району, в північно-східній частині Харківщини.

Історія Вовчанщини починається ще з пізнього палеоліту, коли Східна Європа через зміни кліматичних умов була вкрита льодовиком, а річки, що брали початок з льодовика підчас його танення, утворювали долини-тераси вздовж Сіверського Дінця.

Потім ця місцевість була вкрита морем, що відступило на південь, залишивши великі товщі крейди, які виступають прямо на поверхню. За часів неоліту на території теперішнього Вовчанського району мешкали племена землеробів і скотарів.

Територія Вовчанщини – на початку сьомого сторіччя до нашої ери – входила до складу Скіфії, потім – була спустошена набігами сарматів та гунів, крім того, до нашого часу збереглися залишки поселень Черняхівської та Салтівської культур.

На північному заході від сучасного Вовчанська лежав Муравський шлях,  відомий у літописах як головний торговий шлях із Криму в Русь. Через це землі сучасної Вовчанщини зазнавали постійних набігів татар. Тому, в 1674 році Білгородський воєвода Ромадановський звернувся до царя Олексія Михайловича з листом, у якому доповів про існуючу небезпеку від татар для цієї місцевості – Вовчі Води. Від царя він одержав наказ «заснувати поселення на Вовчих Водах і скликати на проживання черкасів з Малоросії». Це було доручено здійснити Мартину Прокоповичу Старочудному. Він оглянув місцевість біля річки і у 1674 році, разом з козаками Чугуївського полку, які несли службу на Нежегольському городищі, побудував слободу з земляним укріпленням, яка і понині зветься Городище (Чапліївка). Укріплені поселення в ті часи будували на високих місцинах, що мали природний захист – ліс, річку, і були оточені луками, так необхідними для вигодовування худоби.

Спочатку слобода Вовчі Води розташовувалася на правому березі річки під крейдовою горою, ближче до старого городища. Свою назву вона одержала від річки, а річка – від численних вовчих зграй, що жили в лісах. Приблизно через чверть століття слобода була переселена на лівий берег річки. Переміщенню слободи передував татарський набіг і велика пожежа 1688 року.

Вовчанськ у старовину називався Вовчі Води ще і тому, що вся місцевість була залита водою від річки Вовчої, котра брала початок з «вовчої ями».

Приблизно з другої чверті ХVII сторіччя містечко Вовчі Води почало втрачати значення військово-сторожового поселення і стало розвиватися як адміністративний центр. Воно стає сотенним містечком Харківського козачого Слобідського полку.

У 1732 році у Вовчих Водах нараховувався 331 житель. Основну частину населення (159 чоловік) складали козаки і піддані (51 чоловік) місцевого сотника. Крім того, у панському дворі було 7 працівників.

Після ліквідації полкового устрою містечко стало центром однойменного комісарства, з 1773 року – містечком Хотомлянського комісарства Харківської провінції Слобідсько-Української губернії. У 1776 році воно приймає сучасну назву – Вовчанськ. У 1870 році стає повітовим “окружним” містом Харківського намісництва, а з 1796 року – повітовим містом Слобідсько-Української губернії, з 1835 р. – Харківської губернії. Козаки були перетворені у військових поселенців і обкладені подушною податтю. Був заснований герб Вовчанська: вовк, що біжить уздовж річки.

На той час нараховувалося 2078 жителів, у т. ч. 2037 військових поселенців, 13 підданих, 19 чоловік колишньої козацької старшини, 9 чоловік духовенства. До середини XIX ст. населення Вовчанська досягло 9 тисяч чоловік. У 1865 році 72,4 % складали військові поселенці, 14,4 % – міщани і цехові, 14,2 % – інші категорії населення.

Більшість жителів Вовчанська займалися сільським господарством і частково – ремеслами. До середини XIX ст. скільки-небудь значних промислових підприємств у місті не було. У відомостях про фабрики і заводи Харківської губернії за 1846 рік згадується тільки два – салотопний і цегельний заводи.

Важливу роль у торговому житті міста відігравали ярмарки. У XVII ст. їх щорічно проводилося приблизно по 7-9 у рік, влаштовувалися і невеликі торги. На ярмарках продавалися як привізні, так і місцеві товари. Сукно, шовкові, парчеві і прядив’яні тканини, срібний, олов’яний, дерев’яний, глиняний посуд, колеса, бочки, рогата худоба, коні, вівці, птахи, риба, хліб та ін.

У 1887 році в місті було 4 крамниці. Медичного обслуговування не було. Тільки за 1828 рік є відомості про лікарню на 20 ліжок. Смертність серед населення була надзвичайно високою, особливо під час епідемій. Так у 1831 році від холери померло 70 чоловік, а в 1848 році – 240 чоловік.

Початкова школа у Вовчанську з’явилася лише десь наприкінці XVII століття, а в 1802 році відкрилося повітове училище.

На початку XIX століття Вовчанськ – типове повітове містечко степової смуги Росії. Довгий час міські будинки, у тому числі і державні установи – казначейство, військова присутність, земський суд та інші, а також будинки поміщиків і заможних купців, були криті соломою і більш схожі на сільські хати, відрізнялися лише розмірами. Вулиці були намощені, вуличного освітлення на них не було, воду брали з криниць, колодязів з “журавлями” і просто з річки. Навіть церкви були дерев’яні. Першим кам’яним будинком Вовчанська був собор, побудований у 1844 році на кошти місцевого купця Прошкіна. Лише в другій половині XIX сторіччя Вовчанськ став поступово здобувати вигляд міста. Місто розросталося з окремих селищ, розкиданих на великій долині ріки Вовчої. Центром міста стала базарна площа, де збиралися щорічні великі ярмарки і щотижневі базари. Центральними вулицями міста стали: Білгородська (з півдня на північ), Соборна (від собору в центрі до моста через річку Вовчу), а також Духовна, Дворянська (називалися за населенням, що жило на них). Деяким вулицям були дані назви від перших жителів – Нежутинська, Писарівська, сучасна вулиця Гоголя називалася Погорілою (від великої пожежі, що приблизно в 60-х роках XIX сторіччя знесла  ледве чи не всю північно-західну частину містечка).

Околиці Вовчанська довгий час зберігали своє первісне найменування часів раннього заселення слободи: Перші Заводі (від слів “за водою”, тобто річкою), Другі Заводі, Лебедяче озеро, Піски, Кисле (від болотистої місцевості і малих озер), Чапліївка, Городище, Герлегівка. В міру осушення заболочених берегів річки Вовчої розросталося місто з північного сходу до південного заходу. В другій половині XIX століття трохи оживився промисловий розвиток Вовчанська. У 1865 році в місті працювало два цегельних, салотопний і пивоварний заводи, паровий млин і завод сальних свічок. Через 15 років тут уже нараховувалося 15 підприємств. Продовжувало розвиватися ремісне виробництво. У 1865 році в місті нараховувалося ремісників з родинами 45 чоловік, у 1893 році – 1082 чоловіки, у т.ч. 480 майстрів, 354 робітники, 248 учнів. Особливо поширені були кам’яне, пічне, теслярське, ковальське, м’ясне і ковбасне, швацьке, хлібопекарське ремесла.

Після реформи 60-х років XIX сторіччя колишні військові поселенці Вовчанська мали 10382 десятини наділеної землі, що в середньому складало 3,3 десятини на душу. Подальшому пожвавленню господарської діяльності міста, появі нових підприємств, що переробляють сільськогосподарську сировину, сприяло проведення з Бєлгорода в Куп’янськ через Вовчанськ залізниці. У Вовчанську в 1912 році діяли два маслоробних заводи з 50 робітниками, холодильний завод, на якому працювало 30 чоловік, два цегельних заводи, салотопний, пивоварний заводи, завод сальних свічок, паровий млин, друкарня. У 1914 році в місті нараховувалось 2564 ремісники. Селянське населення міста займалося ткацтвом, столярною справою, виготовленням бочок, чесальних гребенів, ткацьких верстатів. У 1913 році відкриті кондитерські, бакалійні й інші магазини. На жаль, надзвичайно мало уваги приділялося благоустрою міста. Місцева газета «Вовчанський земський листок» змушена була констатувати, що у Вовчанську «ні водопроводу, ні сучасного освітлення, ні гарних квартир, а бруду і пилу хоч відбавляй». Електричне освітлення з’явилося в місті в 1914 році. Медичне обслуговування було поставлено погано. Лікарня по числу ліжок скоротилася до 16. У ній працював лише один лікар. З 1910 року існували фельдшерський і акушерський пункти.

З ініціативи місцевої інтелігенції в 1893 році в приватному будинку була створена суспільна бібліотека, фонд якої за 20 років зріс до 11 тисяч книг. На кошти земства в 1906 році побудований народний будинок. У ньому показувалися вистави українські і російські аматорські театри.

У 1912 році був відкритий кінематограф, а роком пізніше – музей.

В післяреволюційні роки місто одержало новий розвиток. Налагоджувалося медичне обслуговування. У 1921 році була відкрита поліклініка і санаторій на 40 чоловік. У місті працювало 14 лікарів, 20 помічників лікарів, 12 сестер, 12 акушерів.

У 1916 році в місті діяло дві церковнопарафіяльні школи, два двокласних училища, учительське семінарія, ремісне училище, сільськогосподарська школа,  відкриті курси сестер милосердя. На початку 20-х років відкрита перша семирічна школа, а в 1920 році почав роботу педагогічних технікум. Були побудовані нові підприємства, розширені і реконструйовані старі. У листопаді 1927 року почала працювати фабрика по виробництву хусток, у 1928 році – ткацька фабрика. В 1930 році були відкриті швальня та інкубаторна станція. У 1937 році почала працювати фабрика дитячого взуття, були організовані дві промислові артілі – по виробництву кондитерських виробів і по пошиттю та ремонту одягу. У 1939 році відкриті ковальсько-ремонтна і слюсарно-механічна майстерні, завершилося будівництво вапняного заводу.

Вживалися заходи до здійснення загальної початкової освіти. У 1936 році у Вовчанську відкрита ще одна семирічна школа. Усього в місті було три середні і дві семирічні школи, у яких працювало 183 учителя. Працювали в місті 3 технікуми – педагогічний, механізації сільського господарства, медичний.

У клубі, починаючи з 1937 року демонструвалися звукові фільми. Книжковий фонд усіх бібліотек складав 77 тисяч книг.

Після розв’язання фашистською Німеччиною війни проти СРСР на початку листопада 1941 року гітлерівці на кілька днів захопили Вовчанськ, однак, частини Червоної Армії, завдавши ворогу відчутний удар, звільнили місто. Трудящі прифронтового Вовчанська забезпечували виконання замовлень для фронту, здійснювали допомогу військовим частинам продуктами, фуражем, транспортом. Але 10 червня 1942 року фашисти знову захопили Вовчанськ. Його окупація цього разу продовжувалася до 10 лютого 1943 року. Гітлерівці нанесли місту величезний збиток. Вони зруйнували всі промислові підприємства, залізничну станцію, школи, медичні установи.

Після звільнення міста його мешканці приступили до відновлення зруйнованого господарства. До кінця 1945 року працювали майже всі промислові підприємства. У 1945 – 1950 роках було не тільки завершене відновлення старих промислових підприємств, але і споруджені нові. Зокрема, обозний завод, розширений промкомбінат, перетворений у 1946 році у швацько-взуттєвий комбінат. До 1950 року була цілком відновлена медична мережа. Крім районної лікарні на 185 ліжок, працювали два диспансери, станція швидкої допомоги, зубопротезний кабінет, дитячі ясла на 125 вихованців, будинок немовляти.

Почали роботу 5 загальноосвітніх шкіл, де навчалося 2420 дітей і викладали 82 учителя. Були відкриті кінотеатр, районний будинок культури, районна і дитяча бібліотеки, літній кінотеатр.

Протягом наступних років у місті велика увага приділялася подальшому розвитку промислового виробництва.

У грудні 1970 року була переведена в нову сучасну будову взуттєва фабрика, реконструйована – текстильна, котра в 1975 році випускала в рік більше 12 мільйонів погонних метрів бавовняних тканин. Продуктивність олійно-екстракційного заводу зросла до 57,4 тисячі тонн олії на рік. Цегельний завод робив до 26 мільйонів штук цегли на рік. Автотранспортне підприємство до 1975 року розпоряджалося 75 автобусами, 15 легковими таксі, великим парком вантажних і спеціальних автомобілів.

У 1975 році в місті нараховувалося 22 промислових, транспортних, будівельних підприємства, на яких працювало понад 5 тисяч робітників.

        Покращилося побутове обслуговування – було побудовано водопровід довжиною 11 км, лазнево-пральний комбінат, будинок побуту, телеательє.

З’явилися в центрі нові п’ятиповерхові будинки, центральна площа, на Пролетарському Полі виник новий житловий масив, потім – масив на Рубіжанському Шосе, і було побудовано ряд багатоповерхівок при активній участі Вовчанського агрегатного заводу.

Хоча, з початком існування України як самостійної держави кілька підприємств у місті припинили своє існування, з часом частина з них не лише відродилася, а й економічно зміцніла.

За останні кілька років на краще змінилося обличчя центру міста.

Сьогодні у місті діють такі навчальні заклади: технікум механізації та медичний коледж, гімназія, ліцей, три школи, чотири дитячих садка, крім того, районний будинок творчості, діє історико-краєзнавчий музей, музична школа, будинок культури.

Місто зараз має стале автобусне сполучення як із обласним центром, так і з селами району, діють три міські маршрути. Реконструйований залізничний вокзал  слугує відмінною візитною карткою нашого прикордонного міста для подорожуючих залізницею.

Більше трьохсот років, які минули з дня заснування міста – це велетенський відрізок часу, заповнений подіями, свідками та рушіями яких були десятки тисяч вовчан багатьох поколінь. Велика кількість наших земляків запам’яталася сучасникам своїми трудовими та ратними подвигами, вміннями і талантами, майстерністю чи підприємливістю, та ввійшла до когорти достойних і почесних громадян свого міста на всі часи.

Більше трьохсот років від створення Вовчанська – це лише етап у розвитку міста, центру одного з найбільших районів Харківщини. Попереду – нові історичні події, які збережуть і примножать його кращі традиції.

 

 1. ГЕОГРАФІЧНІ ТА  КЛІМАТИЧНІ УМОВИ

Місто Вовчанськ розташоване в північно-східній частині Харківщини.

Основною водною артерією є річка Сіверський Дінець, в яку впадає річка Вовча, та яка, в свою чергу, є притокою річки Сіверський Донець.

Місто знаходиться в південній частині лісостепу на межі переходу лісостепової зони в степову, яка характеризується чорноземними ґрунтами, багатим тваринним та рослинним світом.

Вовчанськ входить до складу північно-східного агрокліматичного району Харківської області з помірно-континентальним кліматом.

Серед основних природних ресурсів – крейда, глина, піски будівельні й для виробництва скла.

У кількох кілометрах від міста пролягає українсько-російський кордон. Відстань до обласного центру становить 72 км. У місті діє пункт пропуску через державний кордон з Росією «Плетенівка».

Площа населених пунктів, що входять до складу громади – міста Вовчанська та села Плетенівка –  складає 2136,49 га.

 

 

Структура земельного фонду

№ з/п

Територія Вовчанської міської ради

Площа, га

Землі в оренді, га

 

Територія, всього

у тому  числі:

2136,49

34,3082

1

Сільськогосподарські угіддя, з них:

1100,52

 

 

- рілля

562,05

 

 

- перелоги

169,0

 

 

- сади

28,0

 

 

- сіножаті

149,5

 

 

- пасовища

191,97

 

2

Ліса і інші лісовкриті площі

20,0

 

3

Забудовані землі

958,8

34,3082

4

Водна поверхня

10,0

 

5

Заболочені землі

37,08

 

6

Під господарськими будівлями та дворами

10,0

 

7

Інші землі

0,09

 

 

3.Населення

Станом на 1 січня 2020 року дані про наявне та постійне населення в розрізі окремих адміністративно-територіальних одиниць Харківської області обласним управлінням статистики не визначені, окрім даних в цілому по Вовчанському району, тому такі дані станом на 1 січня 2020 року по місту Вовчанську визначені розрахунковим шляхом на підставі інформації про природний рух населення: зареєстроване населення 17962 осіб (в тому числі наявне населення – 17861 особа), в селі Плетенівка зареєстроване населення визначене на рівні 2019 року (станом на 01.01.2019 р.) – 84 особи (в тому числі наявне населення – 63 особи).

 

Кількість  населення за групами

Показники

станом на 01.01.2016

станом на 01.01.2017

станом на 01.01.2018

станом на 01.01.2019

станом на 01.01.2020

 

Всього, чол.

18881

18741

18340

18236

18046

 

дітей дошкільного віку (від 0 до 6 років включно)

1354

1382

1276

1353

2131

 

дітей шкільного віку (від 7 до 17 років включно)

1790

2200

2125

2867

4428

 

працездатне населення (від 18 до 59 років)

9567

8885

7635

6981

Дані відсутні

 

громадян пенсійного віку (від 60 років)

6170

6274

7304

7035

Дані відсутні

 

кількість працюючих на підприємствах, в установах та організаціях усіх форм власності і господарювання

7142

Дані відсутні

Дані відсутні

Дані відсутні

Дані відсутні

     

 1. Характеристика населених пунктів, що входять до складу громади

До складу громади входить місто районного значення Вовчанськ та сільський населений пункт Плетенівка.

        Сьогодні Вовчанськ – одне із мальовничих міст області, адміністративний центр з розвинутою економікою, соціальною сферою та інфраструктурою.

   

Населений пункт місто Вовчанськ, в ньому:

Показники

станом на

01.01.2016

станом на

01.01.2017

станом на

01.01.2018

станом на

01.01.2019

станом на

01.01.2020

кількість домоволодінь

5837

5837

5837

5837

5837

кількість населення

18784

18644

18340

18152

17962

в т.ч.: дітей дошкільного віку

1350

1381

1275

1351

2129

дітей шкільного віку

1784

2192

2117

2863

4424

громадян  пенсійного віку

6154

6259

7304

6975

Дані відсутні*

*ГУ ПФУ в Харківській області надані дані в цілому по району.

 

Населений пункт Плетенівка — село (до 2012 року — селище), підпорядковане Вовчанській міській раді, розташоване за 80 км від обласного центру, за 4,8 км від районного центру. Зареєстроване населення – 84 особи, наявне населення – 63 особи. Це село засноване у 1800 році, площа його території складає 130,0 га. У селі діє пункт пропуску через державний кордон з Росією «Плетенівка».

 

Населений пункт село Плетенівка, в ньому:

Показники

станом на

01.01.2016

станом на

01.01.2017

станом на

01.01.2018

станом на

01.01.2019

станом на

01.01.2020

кількість домоволодінь

32

32

41

41

41

кількість населення

97

97

97

84

84

в т.ч.: дітей дошкільного віку

4

1

1

2

2

дітей шкільного віку

6

8

8

4

4

громадян  пенсійного віку

16

15

Дані відсутні

Дані відсутні

Дані відсутні

 

Показники народжуваності та смертності:

Показники

за 2016 рік

за 2017 рік

за 2018 рік

за 2019 рік

кількість померлих

369

346

331

335

кількість народжених

177

141

147

145

 

 1. Бюджет Вовчанської міської ради

Показники (тис. грн.)

 

2016 р.

2017 р.

2018 р.

2019 р.

2020 р.

Доходи місцевого бюджету всього, в т.ч.

20168,2

29692,5

29800,7

33362,7

34913,5

Доходи, що враховуються при визначені міжбюджетних трансфертів

542,1

229,5

63,4

64,4

80,2

Доходи, що не враховуються при визначені міжбюджетних трансфертів

11456,0

13554,2

17296,4

20049,1

20700,8

Доходи спеціального фонду, в т.ч.

1397,0

6206,7

1805,1

1753,1

 

1288,8

-         бюджету розвитку

404,5

5088,4

682,8

495,0

0

Субвенції

6773,1

9702,1

10635,8

11496,1

12843,7

Дотація

-

-

-

-

-

Видатки місцевого бюджету, в т.ч.

20168,2

29692,5

29800,7

33362,7

34913,5

-         поточні

15204,1

24604,1

29117,9

32867,7

34913,5

з яких за рахунок субвенції з бюджетів різних рівнів

6773,1

9702,1

10635,8

11496,1

12843,7

-         капітальні

4964,1

5088,4

682,8

495,0

0

з яких за рахунок субвенції з бюджетів різних рівнів

-

-

-

-

-

Із загального обсягу видатків на утримання:

15204,1

24604,1

29117,9

32867,7

34913,5

-         орган місцевого самоврядування

2667,1

3480,8

4707,0

5409,4

6109,9

-         освіта

8805,9

11536,0

14914,3

15900,1

17747,8

-         культура

0

100,0

130,0

100,0

120,0

-         охорона здоров’я

0

0

0

0

0

-         житлово-комунальне господарство

2900,8

5747,6

6099,2

7339,2

7979,6

-         інші

830,3

3739,7

3527,4

4119,0

2956,2

Показники бюджету зазначені станом на 01 січня відповідного року.

 

 1. ПІДПРИЄМСТВА,

що зареєстровані на території громади

Основними галузями економіки громади є:

 • промисловість
 • лісове господарство та аграрний сектор
 • торгівля
 • громадське харчування та сфера послуг
 • будівництво
 • житлово-комунальне господарство
 • транспорт, дорожнє господарство та зв’язок.

 

Промислові  підприємства

Станом на 01.01.2020 року на території громади зареєстровані в ЄДРПОУ підприємства, які представляють харчову, переробну, легку, машинобудівну галузі промисловості.

Показники

На 01.01.2016

На 01.01.2017

На 01.01.2018

На 01.01.2019

На 01.01.2020

Всього

14

14

14

14

14

В т.ч.: акціонерні товариства

5

5

5

5

5

Кооперативна власність

-

-

-

-

-

Державна власність

1

1

1

1

1

ТОВ

7

7

7

7

7

Приватні підприємства

1

1

1

1

1

 

Підприємства сільськогосподарського виробництва

Показники

На 01.01.2016

На 01.01.2017

На 01.01.2018

На 01.01.2019

На 01.01.2020

Всього

21

21

21

21

21

в т.ч.: акціонерні товариства

-

-

-

-

-

кооперативна власність

-

-

-

-

-

господарські товариства

-

-

-

-

-

державна власність

-

-

-

-

-

ТОВ

5

5

5

5

5

Фермерські  господарства

16

16

16

16

16

Підприємства оброблюваної промисловості

-

-

-

-

-

     Основними напрямками спеціалізації цих підприємств є рослинництво та   

     переробка сільгосппродукції.

 

Комунальні підприємства

Комунальне підприємство «Вовчанськ»

Показники

Станом на 01.01.2020 р.

Штатна чисельність працівників

112

Протяжність водопровідної мережі, метрів

32600

Кількість артезіанських свердловин

4

Кількість діючих водозабірних колонок

18

Кількість пожежних гідрантів

67

Кількість насосних станцій

2

Кількість одиниць автотранспортної техніки

36

Протяжність каналізаційної мережі, метрів

13300

Відсоток зношеності каналізаційної мережі

100

Кількість контейнерів для ТПВ (в наявності / встановлено на території міста)

181 / 78

Кількість твердих побутових відходів, вивезених за 2019 рік, м3

12912

 

Комунальне підприємство «Вовчанськ» створене шляхом реорганізації КП «Вовчанська водопровідна дільниця», з січня 2017 року збільшена кількість видів житлово-комунальних послуг, надаваних підприємством різним категоріям споживачів (населення, бюджетні установи та організації, госпрозрахункові суб’єкти господарської діяльності), а саме, послуг з водопостачання, водовідведення й очищення стічних вод, вивезення твердих та рідких побутових відходів спеціалізованим автотранспортом, крім того підприємство виконує роботи з благоустрою міста, а саме:

 • прибирання вулиць центральної частини міста (підмітання, збирання сміття, побілка бордюрів);
 • періодичне прибирання (косіння бур’янів, збирання та вивезення сміття) інших вулиць міста;
 • утримання в належному стані парків, скверів міста;
 • утримання кладовищ та братських могил;
 • косіння бур’янів вздовж узбіч доріг, прибирання сміття на узбіччях;
 • ремонт, прибирання дитячих та спортивних майданчиків;
 • щоденне прибирання сміття біля контейнерів для ТПВ;
 • утримання зелених насаджень (посадка, полив та інший догляд, обрізання кущів, ліквідація аварійних дерев);
 • ліквідація стихійних звалищ сміття на території міста;
 • облаштування водовідвідних канав та дренажних труб міських водостоків;
 • підтримання порядку в місцях масового відпочинку громадян;

       -    профілювання грейдером ґрунтових доріг та узбіччя;

 • утримання мостів та підходів до них;
 • утримання зупинок громадського транспорту;
 • в зимовий період – очищення автодоріг від снігу та полою, посипання протиожеледними засобами.

 

Серед актуальних проблем водопровідно-каналізаційного господарства міста – зношеність водопровідної та каналізаційної систем, необхідність переоснащення технічної бази, встановлення енергозберігаючого обладнання, встановлення лічильників для контролю видобутку питної води, розширення мережі централізованого водопостачання.

 

Одним з найбільших комунальних підприємств міста є Вовчанське підприємство теплових мереж.

Штатна чисельність Вовчанського підприємства теплових мереж станом на 01.01.2020 року – 120 осіб, на балансі знаходиться 20 котельнь. Опалювальна площа в цілому по місту становить 143789,9 м².

 

Відділ благоустрою міста

Ще одним представником житлово-комунального господарства міста є Відділ благоустрою міста. Це бюджетна установа, яка утримується за рахунок коштів міського бюджету. Відділ благоустрою міста реорганізовано рішенням XVI сесії Вовчанської міської ради VII скликання від 28.10.2016 р. № 7.5-VII. Штатна чисельність працівників відділу станом на 01.01.2020 року – 4 особи (3,25 штатні одиниці).

Відділом благоустрою здійснюється нагляд за дотриманням населенням, підприємствами, установами та організаціями міста Правил благоустрою міста Вовчанська, та вживаються відповідні заходи щодо усунення виявлених порушень.

      

Підприємства торгівлі

Станом на 01.01.2020 року на території громади зареєстровано:

- 50 об’єктів торгівлі спільного користування (кіоски, контейнери, палатки, лотки, орендовані секції магазинів тощо), в тому числі продовольчих – 30 і непродовольчих – 20, 

- 1 ринок (стаціонарний, зі змішаним асортиментом товарів),

- 3 супермаркети (зі змішаним асортиментом товарів),

- 116 окремо розташованих магазинів, в тому числі продовольчих – 14, непродовольчих – 63, змішаних – 39,

- 18 кіосків.

 

Підприємства обслуговування населення за видами діяльності

 

За типом діяльності

На

01.01.16

На

01.01.17

На

01.01.18

На

01.01.19

На

01.01.20

Будівельні

4

4

4

4

4

Поштового зв’язку

3

3

4

4

4

Телефонного зв’язку

1

1

1

1

1

Засоби масової інформації

3

3

3

3

3

Поліграфія

1

1

1

1

0

Торгівля та громадське харчування

31

140

143

159

214

Фонди загальнообов’язкового соціального страхування

4

4

3

3

3

Банківські установи

4

5

5

5

5

Інші послуги населенню, в т. ч. побутові

27

94

77

76

66

        

 1. ЖИТЛОВИЙ ФОНД

Територія міста Вовчанська включає 130 вулиць та провулків, села Плетенівка – 5 вулиць. Житловий фонд міста складає 111,9 тис. м² загальної площі, на території міста є 69 багатоповерхових житлових будинків, які обслуговуються об’єднаннями співвласників житлових будинків «Вовчанськжитлосервіс», «Комфорт», «Береза-14», «Затишок-42», «Рубіжанське Шосе, 14», «Пролетарське Поле, 15», «Рубіжанське Шосе, 14А», «Чкалова, 20А», «Комфорт-7», «Шанхай».

    

 1. Охорона здоров’я

Мережа лікувальних закладів м. Вовчанська включає Комунальне некомерційне підприємство «Вовчанська центральна районна лікарня», Комунальне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Вовчанського району», ТОВ Центр здоров’я «Промінь», приватні кабінети медичного обслуговування.

 

Показники

Станом на 01.01.2019 року

Станом на 01.01.2020 року

КНП «Вовчанська ЦРЛ»

КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги»

КНП «Вовчанська ЦРЛ»

КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги»

Загальна кількість медичного персоналу

400

205

338

178

Кількість відвідувань медзакладу за рік

290896

139493

277037

116368

Кількість відвідувань ФП села Плетенівка

-

1105

-

0

Кількість ліжок денного перебування, проведено ліжко-днів

35/18877

120/37937

35/16307

80/34616

Кількість ліжок цілодобового перебування

100/32467

-

100/31780

-

Кількість амбулаторій /в тому числі в місті Вовчанську

-

18/2

-

10/2

 

 1. Освіта

Мережа освітніх закладів міста Вовчанська задовольняє потреби територіальної громади в здобутті дошкільної, загальної середньої та професійної освіти.

 Дошкільна освіта є обов’язковою первинною складовою безперервної освіти. Поліпшення якості дошкільної освіти є необхідною умовою для розвитку особистості.  Дошкільну освіту здійснюють чотири дитячих дошкільних навчальних заклади, що підпорядковані Вовчанській міській раді. У цих дошкільних навчальних закладах відкрито 24 групи. На 01.01.2020 року чисельність дітей (за даними тарифікаційних списків) становить 569 осіб, з них – 113 дітей ясельного віку та 456 дітей садового віку.

В місті Вовчанську станом на 01.01.2020 року функціонує 3 загальноосвітніх школи І-ІІ та І-ІІІ ступенів, два ліцеї, в яких навчаються 1947 учнів, кількість класів – 106, кількість персоналу – 232 особи (за даними з Харківської обласної системи управління освітою).

Крім того, на території громади функціонують Комунальний заклад охорони здоров’я «Вовчанський медичний коледж» Харківської обласної ради, Вовчанський технікум Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка та одна позашкільна установа – Вовчанський районний будинок дитячої та юнацької творчості.

 Вовчанський медичний коледж – державний вищий навчальний заклад І рівня акредитації, який готує  молодших спеціалістів за двома спорідненими спеціальностями «Лікувальна справа» та «Сестринська справа» за напрямом «Медицина».

Вовчанський технікум Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка – підрозділ вищого навчального закладу, що здійснює підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікаційного рівня робітників, фахівців середньої ланки, спеціалістів та керівного персоналу сільського господарства України.

 

 1. ЗАКЛАДИ КУЛЬТУРИ, РЕЛІГІЙНІ ГРОМАДИ

До переліку закладів культури міста входять:

 • Будинки культури – 1
 • Бібліотеки – 3
 • Музеї – 1
 • Музичні школи – 1

Культурними закладами міста проводяться концертні програми міста з нагоди державних свят та знаменних дат, тематичні вечори, концерти професійних майстрів, театральні вистави та молодіжні танцювально-розважальні програми, в тому числі за участю колективів художньої самодіяльності, таких як хор ветеранів, ансамбль танцю «Радість», клуб спортивного танцю «Пасадена» та інших. Міська рада є не лише активним учасником культурно-масових заходів, але й, здебільшого, їх ініціатором.

Нині, як і багато віків тому, Вовчанськ славиться своїми традиціями та духовними святинями. У місті побудована Свято-Жено-Мироносицька церква. На території міста співіснують такі релігійні громади:

-  Українська православна церква Київського патріархату
-  Євангельські християни (баптисти)
-  Адвентисти сьомого дня
-  Християни віри Євангельської «Благовіст».

 1. СПОРТИВНІ ЗАКЛАДИ ТА СПОРУДИ

Спортивні школи

1

Спортивні  споруди, в тому числі

 

Фізкультурно-оздоровчий комплекс

1

Стадіони

2

Спортивні зали, в т.ч. шкільні

10

Спортивні майданчики, в т.ч. шкільні

12

Інші приміщення для фізкультурно-оздоровчих занять

5

Інші спортивні споруди, футбольні поля

3

 

 1. ОСНОВНІ ІСТОРИЧНІ ТА АРХІТЕКТУРНІ ПАМ’ЯТКИ

На території міста знаходиться 23 об’єкти, які протягом 1972 – 1991 рр. визнані історичними пам’ятками, з них – 12 могил, в тому числі братських, часів Другої Світової війни, могила Бабенка В.О., археолога, першовідкривача Салтівської культури, будинок колишньої семінарії, у якій в 1907 – 1909 рр. викладав письменник-драматург Треньов К.А., крім того – пам’ятники та пам’ятні знаки на честь історичних особистостей та подій.  

На території міста Вовчанська знаходяться 3 пам’ятки археології – урочище Городище  (VIII-X ст.), поселення Салтівської культури «Чапліївка» (VIII-X ст.), кургани на околиці міста (III тис. до н.е. – I тис. н.е.).

Пам’ятками містобудування і архітектури, які до сьогодення збереглися на території міста, вважаються будинок Колокольцова (гуртожиток Вовчанського медичного училища по вул. Гагаріна), будинок Земської управи (в якому знаходиться Управління соціального захисту населення та Фінансове управління Вовчанської РДА по вул. Соборній, 100), будинок учительської семінарії (колишній корпус школи-інтернату № 5 по вул. Пушкіна), будинок Реального училища (колишній корпус школи-інтернату № 5 на перехресті вулиць Соборної і Пушкіна), двоповерхова будівля школи (в якій знаходиться міський ліцей № 2 на перехресті вулиць Гагаріна та Героїв Чорнобиля).

Крім того, у місті розташовані пам'ятники Колокольцову В.Г., жертвам Голодомору 1932 – 1933 років, військовослужбовцям, які загинули під час бойових дій в Афганістані, ліквідаторам аварії на ЧАЕС, воїнам, які загинули під час бойових дій Другої світової війни.

 

 1. СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ ПРОБЛЕМИ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО ЇХ ВИРІШЕННЯ

Основна мета розвитку міста, в тому числі і в 2020 році – створення гідних умов життя і праці для жителів територіальної громади, підвищення рівня благоустрою міста, покращення його санітарного стану, сприяння розвитку житлово-комунального господарства, капітальний ремонт наявного житлового фонду та вуличного покриття, забезпечення сталого функціонування соціальної інфраструктури та житло-комунального господарства, охорона довкілля, раціональне використання природних ресурсів, збереження та поповнення історико-культурної та природної спадщини.

 

Проблемні питання та довгострокові і короткострокові завдання соціально-економічного розвитку міста

Шляхи вирішення

Будівництво

Прийняття Генерального плану Вовчанська (черговий етап)

Фінансування з міського бюджету

Будівництво нового міського цвинтаря (виготовлення проектно-кошторисної документації)

Фінансування з міського бюджету

Прийняття у комунальну власність (з метою подальшої добудови та введення в експлуатацію або демонтажу) недобудованих об’єктів, розташованих на території міста, які загрожують безпечному перебуванню громадян

Фінансування з міського бюджету

Реконструкція будівлі колишньої дитячої консультації по вул. Короленка, 21

Фінансування з міського бюджету

Проектування та будівництво міні-ТЕЦ загальною потужністю до 10 МВт

Фінансування за рахунок інвесторів

Проектування і будівництво сонячної електростанції загальною потужністю до 80 МВт

Фінансування за рахунок інвесторів

Будівництво сучасних зупинок громадського транспорту

Фінансування з міського бюджету та за рахунок інвесторів

Будівництво розважального комплексу та критого басейну

Фінансування з міського бюджету та за рахунок інвесторів

Будівництво мережі централізованого водопостачання мікрорайону Кисляківка

Фінансування з міського бюджету, за рахунок Фонду регіонального розвитку України

Виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію мосту через р. Вовча по вул. Соборній

Фінансування з міського бюджету

Рекультивація міського сміттєзвалища, будівництво комплексу поводження з комунальними відходами

Фінансування з обласного і міського бюджету

Будівництво самопливної напірної каналізації (пусковий комплекс КНС-2)

Фінансування з обласного бюджету

Реконструкція будівлі ясел-садка № 1 з відкриттям додаткових груп

Фінансування за рахунок Європейського інвестиційного банку

Землеустрій

Проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів

Фінансування з міського бюджету

Житлово-комунальне господарство

Запровадження системи роздільного збирання твердих побутових відходів

Фінансування з обласного і міського бюджету

Поточний ремонт міських доріг з твердим покриттям

Фінансування з міського бюджету, державного бюджету, за рахунок залучення спонсорських коштів

Відновлення пішохідних доріжок з використанням тротуарної плитки

Фінансування з міського бюджету

Відновлення парку відпочинку по вул. Пушкіна та Парку 40-річчя Перемоги

Фінансування з міського бюджету

Забезпечення споживачів лічильниками питної води з автоматичним зняттям показань

Фінансування з обласного і міського бюджету

Придбання та встановлення на території міста дитячих і спортивних майданчиків

Фінансування з міського бюджету

Оновлення та поповнення матеріально-технічної бази КП «Вовчанськ»

Фінансування з міського бюджету

Придбання та встановлення дорожніх знаків

Фінансування з міського бюджету

Придбання фарби та розчинників для дорожньої розмітки

Фінансування з міського бюджету

Утримання шахтних колодязів на території міста

Фінансування з міського бюджету

Встановлення огорожі по вул. Соборній від перехрестя з вул. Авіаційною до перехрестя з вул. Торговою з облаштуванням пішохідних переходів

Фінансування з міського бюджету

Розширення проїзної частини вулиць Соборної, Авіаційної, Торгової, Пушкіна з метою облаштування місць для паркування поблизу торгівельних об’єктів, інших організацій та установ

Фінансування з міського бюджету

Житловий фонд

Проведення капітального ремонту покрівель багатоповерхових житлових будинків

Фінансування з обласного бюджету

Реалізація програм енергозбереження в багатоповерхових житлових будинках (заміна склопакетів, вхідних дверей, утеплення, встановлення світлодіодного освітлення, енергоефективного обладнання ліфтових установок)

Фінансування з обласного і міського бюджету

Благоустрій міста

Забезпечення систематичного збирання та вивезення твердих побутових відходів, ліквідація несанкціонованих сміттєзвалищ

Фінансування з міського бюджету

Утримання в належному стані міських кладовищ (прибирання і вивезення сміття, видалення аварійних дерев)

Фінансування з міського бюджету

Облаштування нових дитячих майданчиків, ремонт та доукомплектування існуючих

Фінансування з міського бюджету

Видалення аварійних дерев на території міста, висадка молодих дерев, розведення квітників, догляд за зеленими насадженнями

Фінансування з міського бюджету

Реконструкція та розширення мережі вуличного освітлення

Фінансування з міського бюджету

Утримання в належному стані міських парків

Фінансування з міського бюджету

Реалізація Програми поводження з безпритульними та домашніми тваринами

Фінансування з міського бюджету

Здійснення заходів в рамках реалізації Програми «Розчистка русла річки Вовча в межах міста Вовчанська з подальшою можливістю облаштування зон рекреації»

Фінансування з Державного та обласного фондів охорони навколишнього природного середовища

Освіта

Оновлення матеріально-технічної бази дошкільних навчальних закладів міста

Фінансування з міського бюджету, фінансування з обласного бюджету в рамках програми «Разом в майбутнє»

Забезпечення харчування дітей в ДНЗ з урахуванням санітарних норм

Фінансування з міського бюджету

Охорона здоров’я

Відкриття додаткових аптечних пунктів по вул. Чкалова, Євгенії Мірошниченко, Мартина Старочудного

Фінансування з міського бюджету та за рахунок коштів інвесторів

Торгівельне, побутове і транспортне обслуговування населення

Облаштування об’єктів торгівельного та побутового обслуговування населення елементами безперешкодного доступу для осіб з інвалідністю та особливими потребами

Фінансування з районного і міського бюджету

Впорядкування та облаштування місць для ярмаркової та вуличної торгівлі

Фінансування з районного і міського бюджету

Облаштування місць для паркування автотранспорту, в тому числі – для паркування транспортних засобів інвалідів

Фінансування з міського бюджету, залучення сторонніх інвестицій

Сприяння розвитку мережі закладів, що надають соціально необхідні побутові послуги, такі як виготовлення та ремонт одягу, взуття, побутової техніки

Фінансування з міського бюджету

Сприяння наданню консультаційної допомоги суб’єктам господарювання всіх форм власності

Фінансування з міського бюджету

Встановлення знаків дорожнього руху

Фінансування з міського бюджету

Відновлення дорожньої розмітки (пішохідних переходів)

Фінансування з міського бюджету

Культура

Проведення мистецьких заходів з нагоди знаменних дат та державних свят

Фінансування з міського бюджету

Розроблення проекту пам’ятників засновнику міста Мартину Старочудному та символу міста – вовку

Фінансування з міського бюджету

Придбання ярмаркових будиночків для проведення святкових заходів

Фінансування з міського бюджету

Соціальний захист населення

Проведення заходів, спрямованих на підвищення соціального захисту населення, в тому числі ветеранів війни, дітей-сиріт, одиноких непрацездатних громадян та інших малозахищених категорій населення (виплата матеріальної допомоги тощо)

Фінансування з міського бюджету

Організація перевезень громадян, в тому числі пільгових категорій, автомобільним транспортом загального користування

Фінансування з міського бюджету

Запровадження системи моніторингу соціального становища ветеранів війни, що мешкають в місті

Фінансування з міського бюджету

Проведення аналізу необхідності та здійснення відкриття у місті соціальної їдальні, бані та соціальної аптеки

Фінансування з міського бюджету

Проведення аналізу стану виконання обов’язків опікунами, піклувальниками та помічниками тимчасово хворих громадян

Фінансування з міського бюджету

Організація в зимовий період пунктів обігріву період для безхатченків

Фінансування з міського бюджету

Фінансування заходів з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного та соціального характеру

Фінансування з міського бюджету

Вжиття запобіжних заходів щодо появи бездомних громадян, недопущення незаконного відчуження житла та захист майнових прав дітей-сирів та дітей, позбавлених батьківського піклування, одиноких непрацездатних громадян

Фінансування з міського бюджету

Фізична культура і спорт

Здійснення організаційної та фінансової підтримки усіх напрямків фізичної культури і спорту, поширених в місті (бокс, дзюдо, волейбол, футбол), участь у першості області з футболу місцевої команди, інші спортивні заходи згідно міської Програми розвитку фізичної культури і спорту

Фінансування з районного і міського бюджету, залучення спонсорських коштів

Будівництво велосипедних доріжок у паркових зонах

Фінансування з міського бюджету

Сприяння функціонуванню міського фізкультурно-оздоровчого комплексу

Фінансування з міського бюджету, залучення спонсорських коштів

Розвиток інформаційного простору

Висвітлення діяльності міської ради, її виконавчого комітету, комунальних підприємств міста, проблемних питань громади, оприлюднення нормативно-правових актів в районній газеті «Хлібороб», додатку до районної газети «Вовчанський вісник» та на офіційному сайті Вовчанської міської ради

Фінансування з міського бюджету

 

 1. ЗАКЛЮЧНЕ СЛОВО

Вовчанськ – наша батьківщина, тут ми народилися, виросли, здобули освіту, знайшли друзів, зустріли долю... Це місто, яке славиться талановитими, працелюбними, відповідальними та чуйними людьми, вони – головне багатство нашого міста. Завдяки їм Вовчанськ живе і розвивається.

Багато зроблено, але ще більше необхідно зробити, тому, що ми живемо на землі наших пращурів, любимо цей куточок рідного краю, збагачуємо і прославляємо його добрими справами, та саме з ним пов’язуємо надії на майбутнє своїх дітей, онуків, заради яких ми і живемо, і працюємо.

 

 

Міський голова                                                                     Володимир ШЕВЧЕНКО