Про Вовчанськ Галерея Звернення до головиКонтакти

Вовчанська міська рада

Офіційний сайт Вовчанської міської ради

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 

Увага кір!

КІР

     В Україні триває спалах кору – одного  з найбільш заразних захворювань, відомих у світі. Ліків від кору не існує, єдиний  надійний метод профілактики захворювання – вакцинація.

    Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5-6  років. Головна причина спалахів - низьке охоплення щепленнями. 2016 року менше половини українських дітей отримали щеплення від кору за графіком. З початку року станом на 23.10.19р зареєстровано 4521 хворих по Харківській області. Переважна більшість захворілих – дорослих 70%, діти – 30%.По нашому району зареєстровано 27 випадків кору , 19 дорослих та 8 дітей.

 

Як передається вірус кору.

 

    Morbillivirus - вірус кору – надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чиханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

    Кір - одне з найбільш заразних захворювань, відомих у світі.9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.Кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі.

 

Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг.

 

    Інкубаційний період  кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6-21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4-5 день хвороби з”являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.

 

Кір має серйозні ускладнення.

 

    Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку – енцефаліту, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті. Усі діти та дорослі, які не робили щеплення під загрозою.На сьогодні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не отримали щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також залишаються вразливими до захворювання. У дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг. Невакциновані медичні працівники найбільше  наражаються на ризик захворіти.

   Ліків від кору не існує. Специфічного лікування від кору немає. Проте захворюванню можна запобігти і це - вакцинація проти кору. Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. 2 дози вакцини захищають від кору.Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем в Україні, в 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років – планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору.Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК ( для профілактики кору епідемічного паротиту, краснухи. Наразі в Україну для щеплень КПК постачають Пріорикс, виробництва Бельгії.

    Захист від кору потрібний, якщо:

 • дитині виповнилося 12 місяців : не зволікайте із плановим щепленням КПК.
 • дитина старша від 1 року і ви пропустили перше щеплення – негайно надолужте його, звернувшись до  вашого медичного закладу;
 • дитині 6 років – це час іти на планову ревакцинацію КПК;
 • ви пропустили планову ревакцинацію в 6 років. У цьому випадку зверніться до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист;
 • дитині 6 і більше років і вона не має  жодного щеплення КПК. У такому разі потрібно зробити два щеплення з інтервалом не менше одного місяця;
 • ви не пам”ятаєте, чи робили дитині щеплення  КПК, і не маєте документальних підтверджень. У цьому  випадку дитину також потрібно вакцинувати;п
 • підлітки, а також дорослі, що не хворіли на кір, не отримували щеплень від кору. Ім також потрібна вакцинація від кору.

 

Колективний імунітет потрібен нам усім.

 

    Віруси не мають кордонів. Однак навіть якщо кір завезено з іншої країни, то в середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчій за  98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.

 

Є і  протипоказання до вакцинації КПК.

 

    Перелік протипоказань щодо вакцинації КПК невеликий. За світовими стандартами він не включає легкі застуди з температурою до 38 С. Вакцинацію не роблять, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується :

 1. Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5 С.
 2. Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, курячий білок тощо).
 3. Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих, при вживанні великих доз стероїдних гормонів, при вживанні ліків, що пригнічують імунітет: при СНІДі).
 4. Вагітність. Вакциною КПК не прищеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

 

Щоб прийняти інформоване рішення про вакцинацію, поговоріть з лікарем. Підготуйтеся до консультації та складіть список питань, що вас турбують. Лікар розкаже про вакцину, можливі реакції організму на щеплення та порадить, як користуватися жарознижувальними препаратами, якщо в дитини підвищується температура. Дізнайтеся, у якому випадку слід звернутися до лікаря та коли потрібно робити наступне щеплення.

    Скажіть лікарю, якщо :

- вам здається, що дитина хвора;

- у дитини є алергія на ліки або  їжу;

- раніше в дитини була сильна реакція на щеплення;

- у дитини є серйозні захворювання серця, легенів, нирок ,інших органів;

- у дитини були судоми;

- дитина приймає якісь ліки;

- дитина проходила курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримувала стероїди або ліки, що пригнічують імунітет;

- моменту останнього щеплення минуло менше ніж 4 тижні.

Якщо не довіряєте своєму лікарю, знайдіть того медичного працівника, з яким будите почуватись спокійно і впевнено.

 

 Стежте, щоб вакцини вводили правильно.

 

  Вакцину ніколи не колють у сідницю. Якщо вакцина потрапить у жировий прошарок, вона може втратити свої властивості. Якщо зачепити  голкою сідничний нерв, це може призвести до больового синдрому та інших порушень.

 

Зауважте, що:

- Дітям до  трьох років укол роблять у передню поверхню стегна.

- Дорослішим дітям укол роблять у плече.

Після щеплення спостерігайте за дитиною.

 Не йдіть з поліклініки одразу після щеплення. Залишіться на 20-30 хвилин, щоб лікар міг побачити, що в дитини немає реакції негайного типу на вакцину. Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін”єкції, підвищення температури – це нормальна реакція дитини на щеплення. Ці симптоми – ознака того, що вакцина діє та організм дитини формує імунітет. Вони зазвичай самі минають за кілька діб.

Якщо підвищена температура турбує дитину, ви можете дати їй жарознижувальне – відповідно до порад вашого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.

    Необхідно звернутися до лікаря, якщо:

 • у дитини висока температура, якщо важко збивається жарознижувальними препаратами;
 • дитина тремтить або здригається так, наче їй холодно;
 • дитина млява, дуже зблідла;
 • дитина відмовляється від води та їжі, блює;
 • дитина виражено занепокоєна ,довго плаче.

      Вакцина КПК, як і будь-які медичні препарати, може мати побічні дії, проте ризик ускладнень після кору значно вищий, аніж ризик проявів після щеплення.

    Варто пам”ятати, що вакцинація є законним правом кожного з нас на захист від інфекційного захворювання, яке може призвести до ускладнень  або смерті. А ще вакцинація – це наш обов”язок перед нашими дітьми, рідними, громадою і всіма людьми, що мешкають у нашому районі і в цілому в країні.

Бережіть себе та своїх рідних і будьте завжди здорові.