Про Вовчанськ Галерея Звернення до головиКонтакти

Вовчанська міська рада

Офіційний сайт Вовчанської міської ради

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 

До уваги мешканців міста!

Вірусний (серозний) менінгіт : як розпізнати та вберегтись від хвороби?

 

Осінь – це пора активізації вірусних інфекцій, у тому числі вірусних менінгітів.

Щорічно у період з кінця серпня на початку вересня в області відмічається сезонне зростання захворюваності на цю інфекцію. Фактором ризику є формування нових колективів на початку нового навчального року.

     За 9 міс. поточного року захворюваність на вірусний менінгіт в області збільшилась з 76 у 2018 році до 95 випадків. За три тижні вересня було зареєстровано 29 випадків. Більш ніж половина з числа захворілих – це діти (52,3%).По нашому району за 10 міс. зареєстровано  1 випадок – це на рівні минулого року.

 

      Що таке вірусний (серозний)менінгіт?  Вірусний менінгіт – це гостре інфекційне захворювання з ураженням мозкових оболонок мозку. У більшості випадків причиною його появи є вірусна інфекція, зокрема, ентеровіруси (Коксакі і ЕСНО), рідше вірус епідемічного паротиту, цитомегаловірус, герпесвірус, аденовіруси.

 

    Чим відрізняється вірусний (серозний)менінгіт від інших менінгітів? Перебіг вірусних (серозних) менінгітів зазвичай доброякісний і на відміну від бактеріальних, ( для яких характерно гнійне запалення оболонок мозку з тяжким перебігом), не призводить до серйозних ускладнень.

    85% випадків менінгітів, які викликані ентеровірусами, минають безсимптомно, 12-14% діагностуються як легкі форми та лише 1-3% мають тяжкий перебіг. Проте, при будь-якій формі цього захворювання лікування має бути розпочате негайно і обов”язково в умовах стаціонару.

 

   Коли та хто найчастіше хворіє? Ентеровірусні менінгіти, частіше реєструються влітку та перші місяці осені, коли формуються дитячі колективи і настає похолодання. Людина, в організм якої потрапив вірус, частіше стає носієм вірусу або переносить захворювання в легкій формі. Вірусний (серозний) менінгіт ентеровірусної етіології відрізняє висока контагіозність  і вогнищевість. Інкубаційний період складає від 3 до 14 днів, залежно від віку хворого, стану його імунної системи. Переважно хворіють діти та особи молодого віку.

 

Як передається вірусний (серозний)менінгіт? Заразитись можна наступними шляхами:

 • повітряно-крапельним, коли збудник локалізується у слизовій оболонці дихальних шляхів. При кашлі, чханні інфекційні  агенти, перебуваючи у повітряному середовищі у формі аерозолю, потрапляють до організму здорової людини із зараженим повітрям;
 • контактним, коли збудник локалізується на слизовій очей, у порожнині рота, на шкірі, на поверхні ран, потрапляючи з цих ділянок тіла на різні предмети, осідає на них. Зараження відбувається при контакті з інфікованими предметами;
 • водним – через воду, при купанні у забруднених водоймищах, басейнах (при заковтуванні води).

 

Як вчасно розпізнати хворобу? Симптомами вірусного (серозного менінгіту є сильний головний  біль, розвиток інтоксикації, поєднання катаральних та шлунково-кишкових проявів, поліморфна екзантема, лихоманка(температура тіла підвищується до 40 С, потім через 3-4 доби може знизитися, і через деякий час знову піднятися, відбуваються як би дві хвилі високої температури, слабкість, болі у м”язах і суглобах. У дітей можуть з”являтися судоми кінцівок, діти стають примхливими, плаксивими. У грудних дітей відбувається вибухання і напруження тім”ячка. Крім менінгеальних симптомів проявляються симптоми ГРВІ – біль у горлі, нежить, кашель. Однак, поставити точний діагноз може тільки лікар на підставі клінічних проявів, епіданамнезу та результатів лабораторних досліджень.

 

   Діагностичні обстеження. Необхідним не тільки для діагностики, а і для полегшення стану хворого (зниження тиску на головний мозок) є проведення спинномозкової пункції. У пунктаті визначається велика кількість клітин лімфоцитів, а також на тлі нормальної кількості цукру підвищений вміст білка. Непрямою ознакою вірусного менінгіту при характерній клінічній картині буде відсутність у лікворі бактерій, наявність яких свідчить про бактеріальний менінгіт. Крім того, можливо виділення ентеровірусів з фекальних проб хворого, змивів носоглотки. Для визначення специфічного збудника хвороби роблять серологічний аналіз, який виявить  рід і клас вірусу на підставі РНК (полімеразноланцюгова реакція).

 

   Важливо!! Через різноманіття збудників, що викликають вірусний (серозний менінгіт специфічної профілактики – вакцинації немає.

 

   Що можете зробити Ви? Щоб уберегти себе та свою дитину від захворювання профілактичні заходи потрібно спрямувати на запобігання  інфікування, а саме:

 • дотримуватись правил особистої гігієни;
 • мити фрукти і овочі перед вживанням, по можливості обдавати окропом ягоди і фрукти;
 • не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (річки, озера, підземні джерела, поверхневі води тощо);
 • вживати очищену або кип”ячену воду;
 • не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб;
 • для купання та відпочинку користуватися лише офіційно відкритими для цього пляжами;
 • під час купання або пірнання не ковтати річкову воду;
 • змалку привчати дітей вести здоровий спосіб життя, забезпечити збалансоване харчування;
 • у випадку виявлення перших ознак захворювання необхідно звернутись до закладу охорони здоров”я або негайно викликати швидку допомогу.

Також варто уважно ставитися до будь-якого вірусного захворювання у дитини, грипу, ГРВІ, вітряної віспи, кору, епідемічного паротиту.

Пам”ятайте! Хворобу легше попередити ,ніж лікувати.