Про Вовчанськ Галерея Звернення до головиКонтакти

Вовчанська міська рада

Офіційний сайт Вовчанської міської ради

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 

УВАГА, КАРАНТИН РОСЛИН!

 Карантинний шкідник-Американський білий метелик

 В цьому році в Вовчанському районі сприятливі погодні умови можуть призвести до  спалаху в зареєстрованих на площі 3,2 га вогнищах  карантинного шкідника- американського білого метелика (далі АБМ), як наслідок у вогнищах можливе знищення листя багаторічних насаджень. Для недопущення поширення та проведення боротьби   з цим  небезпечним карантинним шкідником доводим  до відома громади Вовчанщіни інформацію щодо шкодочинності, морфології,  біології та необхідності організації і проведення заходів по його локалізації і ліквідації.

Пошкоджувані рослини: АБМ уражує понад 250 видів: клен американський, шовковицю, яблуню, грушу, айву, черешню, бузину, в'яз, грецький горіх, шипшину та інші. Перевагу віддає клену американському, шовковиці.

Поширення: Європа; Азія; Північна Америка; вогнища в Росії, Грузії, Азербайджані, Молдові. Україна: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Дніпро­петровська, Донецька, Івано-Франківська, Запорізька, Кіровоградська, Луганська, Миколаїв­ська, Одеська, Полтавська, Хар­ківська, Херсонська, Черкаська, Чернівецька , Київська, Тернопільська, Хмельницька, Чернігівська області .

Шкодочинність: Дефоліація насаджень, що визвана гусінню американського білого метелика,призводить до ослаблення і загибелі окремих рослин, особливо при багатократному пошкодженні. У результаті знижується захисна, декоративна і естетична функція лісових насаджень і декоративних культур, погіршуються умови існування фауни і зменшуються рекреаційні площі. Волоски гусені можуть визивати у людини алергічні реакції. При зменшенні листкового апарату плодових на 20% урожайність знижується на 5-10%, на 50% - урожайність знижується на 50-55%, при обгризанні листя на 75% урожайність практично відсутня.

Морфологія: імаго - розмах крил  2,5-3,0 см, крила білі, іноді з чорними крапками, че­ревце чисто-біле, вусика у сам­ки ниткоподібні,  у самця - слабко пірчасті з білим нальо­том. Яйця кулясті, золотаво-зе­лені, з плоскою основою, розміром 0,5-0,6 мм,  кладка вкрита білуватим пушком.

 Спина гусениці оксамитово-коричневого кольору з чор­ними бородавками. По боках тіла лимон­но-жовті смуги. Лялечка  10-15 мм завдовжки, кремастер  злегка роздвоєний з 15 відростками у вигляді цвяшків. Кокон сірувато-білий.

Біологія: зимує лялечка в пухкому сірому коконі з волосків, гусениці - в тріщинах під корою дерев, сухим лис­тям, в ґрунті. Вихід метеликів з лялечок відбувається у вечірню пору при досягненні температури повітря +90. Метелики не  живляться,  живуть  від 5 до 8 днів. Через   годину   після   пару­вання   самка відкладає яйця на  нижній  бік листка. В пошуках  статевого  партнера  метелик

може перелітати в середньому на 250 м. Плодючість - від 200 до 2000 яєць. Розвиток яєць триває від 14 до 22 днів (1 покоління), від 10 до 14 днів (2 покоління). Літ покоління, що перезимува­ло, - в травні-червні, літнього - наприкінці липня - на початку серпня залежно від географічної зони. Кількість віків гусе­ниць від 6 до 8. Без їжі гусінь може витримати від 6 до 8 днів.  До четвертого віку вони живуть колоніями на пагонах, листках, у гніздах, сплетених павутинням, далі розповзаються по всьому дереву і скелетують листкову пластинку.

Перед заляльковуванням гусениці активно рухаються в пошуках схованки (під листям дерев, під сміттям, на дахах будинків), тобто в тих місцях, де зимою їм буде тепло.

Шляхи розповсюдження: пасивно - з тарою, транспортними засобами, пло­дами, активно - перельотами.

Карантинні заходи: карантинний ог­ляд об’єктів регулювання ( вантажів і транс­портних засобів), що надходять із райо­нів поширення шкідника. Візуальне об­стеження багаторічних насаджень.  Для ліквідації вогнищ і чи­сельності американського білого метелика практикують агротехнічні методи: зрізання гнізд шкідника, прибирання території з наступним спалюванням сміття, очищення стовбурів від мертвої кори, оранка ґрунту і перекопування його в проекції крони кормових рослин, відлов в ловчі пояси. Обробки хімічними та бактеріальними препаратами згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні у 2018 році». Також в системі біологічної боротьби проти американського білого метелика застосовують ентомопаразита хойойю Chouioia cunea Jang., родини хальцид Chalcidodea, ряду перетинковокрилих Hymenoptera. 

           При виявленні вогнищ американського білого метелика звертайтесь до виконкомів місцевих рад для організації та проведення ними ліквідаційних заходів, а в разі нереагування на звернення обов’язково повідомляйте  відділ карантину рослин Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в  Харківській області за адресою: м.Вовчанськ, вул.Гурканівська, 7, тел./факс (057) 41-4-55-64.

 

           Державний  фітоінспектор Управління фітосанітарної  безпеки    

                ГУ Держпродспоживслужби  в  Харківській  області  Яценко О.